Artykuły

Wrocław. Wręczono Wrocławskie Nagrody: Muzyczną i Teatralną

W poniedziałek, 4 grudnia, podczas gali w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz Wrocławskiej Nagrody Teatralnej. Wyróżniono między innymi laureatów nagrody Warto naszej redakcji.

Wrocławską Nagrodę Muzyczną i Wrocławską Nagrodę Teatralną przyznają m.in. miejscowi dziennikarze i krytycy, a otrzymują ją artyści, którzy w szczególny sposób zasłużyli się w minionym sezonie. Muzyczny laur wręczany jest w dwóch kategoriach - muzyka poważna i rozrywkowa. Zwycięzcy otrzymują 10 tysięcy złotych i pamiątkową grafikę.

W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej nominowani byli: Jarosław Fret (za oryginalną kompozycję programu Olimpiady Teatralnej i koncepcję podyplomowej samoformacji aktorskiej), Teo Dumski (za propozycję nowatorskiego teatru multimedialnego w spektaklu "Technologia jest istotą"), Maciej Tomaszewski (za kreację w spektaklu "Gwiazda" Helmuta Kajzara we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i fenomenalne ukazanie aktora i aktorstwa jako dzieła sztuki) oraz Jakub Krofta i Maria Wojtyszko (za niezwykle celne artystycznie ujęcie spraw najtrudniejszych w mądrym i niepozbawionym humoru spektaklu dla dzieci i dorosłych "Piekło-Niebo" - na zdjęciu). Kapituła postanowiła nagrodzić właśnie ten ostatni duet twórców.

W kategorii muzyka poważna nagrodę zdobył Christian Danowicz, który nominowany był za pomysł nagrania wspólnie z NFM Leopoldinum Orkiestra Kameralna oraz Atom String Quartet płyty "Made in Poland", albumu, który powstał z twórczego zachwytu nad polskim folklorem. Rywalizowali z nim: Tomasz Dobrzański (nominacja za program festiwal Forum Musicum 2017 ukazujący dokonania kobiet kompozytorek w muzyce dawnej) i klarnecista i dyrygent Jan Jakub Bokun (doceniono jego płytę "(Re)Discovering Woodwind Masterpieces" nagraną z kameralną Orkiestrą Inter>Camerata).

O nagrodę w kategorii muzyka rozrywkowa walczyli: gitarzysta klasyczny Krzysztof Pełech, którego nominowano za nagraną z Robertem Horną płytę "Sambalanco", pianista Leszek Możdżer nominowany jako dyrektor artystyczny festiwalu Jazz nad Odrą (kapituła zwróciła uwagę szczególnie na jego inicjatywę corocznych wspólnych koncertów z laureatami Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową) i grupa EABS, czyli Electro Acoustic Beat Sessions. Ci ostatni, laureaci nagrody Warto naszej redakcji z roku 2014, w gronie wyróżnionych znaleźli się za płytę "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" będącej zdaniem kapituły "współczesnym spojrzeniem na tradycję muzyki jazzowej". Wrocławska Nagroda Muzyczna powędrowała właśnie do nich.

Uroczystość w muzykę oprawili: wiolonczelista Krzysztof Karpeta i akordeonista Rafał Łuc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji