Artykuły

Poznań. Sława Kwaśniewska gra króla w Nowym

Sława Kwaśniewska [na zdjęciu], wybitna aktorka i wielka dama Teatru Nowego w Poznaniu, wystąpi dziś [28 kwietnia] w najsłynniejszej sztuce Calderona "Życie jest snem" jako król Basilio.

Reżyser spektaklu Waldemar Zawodziński przyznał, że pomyślał o Kwaśniewskiej, bo zależało mu na kimś, kto ma "najwyższy stopień refleksji nad słowem i światem".

- Propozycja była rzeczywiście zaskoczeniem. Na początku myślałam, że to żart. Zwyczajnie bałam się też, że kiedy wejdę na scenę jako król Basilio, ktoś z widzów popatrzy z uśmiechem i powie: "E, przecież to baba". Reżyser przekonał mnie jednak, że w tej roli płeć nie jest najważniejsza, że chodzi mu przedewszystkim o kogoś, kto z pewnej perspektywy spojrzy na upływające życie. Uważał, że ja to zrobię wiarygodnie. Wielokrotnie w życiu podejmowałam artystyczne ryzyko i tak traktuję to najnowsze wyzwanie.

Kwaśniewska grająca Basilia nie będzie przebrana za mężczyznę.

- Basilio zaczyna mi być coraz bardziej bliski. Jest nie tylko filozofem, czerpiącym mądrość z ksiąg. Ta postać niby nie ma bezpośredniego przełożenia na moje życie prywatne, ale jednak... Przygotowując się do niej, przypominałam sobie relacje z dziećmi i wnukami. Czasem iskrzyło, i wtedy każdy z nas musiał umieć przyznać się do błędów. Doświadczenia z życia mogą potem zaprocentować.

W spektaklu zobaczymy także Radosława Elisa jako Segismunda, Antoninę Choroszy jako Estrellę, a także Malwinę Irek, Janusza Andrzejewskiego, Pawła Binkowskiego, Mirosława Kropielnickiego.

* * *

Pani w roli pana

Krystyna Janda jako Dorian Gray, Teatr Mały 1976

Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Hamlet, Stary Teatr 1989

Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Paganini, Teatr Studio 1989

Stanisława Celińska jako Sfinks, Teatr Studio 1995

Krystyna Feldman jako filmowy Nikifor 2004

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji