Artykuły

Gliwice. Przedpremierowe "Damy i huzary"na Sylwestra

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje kolejną, jedenastą premierę. "Damy i Huzary" Aleksandra Fredry, w reżyserii Gabriela Gietzky'ego po raz pierwszy zostaną zaprezentowane podczas Uroczystego Pokazu Przedpremierowego w Sylwestra 2017. Oficjalna premiera zaplanowana jest na 6 stycznia 2018 roku.

Znakomita komedia mistrza humoru Aleksandra Fredry w dowcipnej, nowatorskiej odsłonie. Zabawna historia o próbie wyswatania młodziutkiej Zosi i przekonanego o słuszności wyboru kawalerskiej ścieżki majora przedstawiona zostanie w konwencji snu zakochanych w sobie współczesnych młodych ludzi - Zofii (Izabela Baran) i Edwarda (Michał Wolny). Przecież trwająca od wieków, pełna intryg i prowokacji potyczka między kobietami, a mężczyznami, walka w której bronią są gesty, uśmiechy, słowa przypomina często groteskowy sen.

Wydaje mi się, że Fredro byłby dzisiaj scenarzystą w Hollywood i zarabiał miliony na scenariuszach romantycznych komedii. Ma w sobie pokłady śmieszności i liryzmu, jakie towarzyszą temu gatunkowi filmowemu. "Damy i Huzary" to fenomenalny tekst. Typy ludzkie, których cała plejada przewija się przez scenę, są jak wzięte z dzisiejszych programów TV. A konflikt płci, czy jak by to dzisiaj nazwać - problem gender, coś mi się zdaje, że dzisiaj w jeszcze bardziej zawikłany i nieoczywisty sposób nam towarzyszy. Zapraszam widzów do przypomnienia sobie pierwszych - a jak wiemy wszystkie są pierwsze - miłości... - Gabriel Gietzky, reżyser spektaklu

W bohaterów wcielają się aktorzy z naszego stałego zespołu artystycznego: Łukasz Kucharzewski (Major), Maciek Piasny (Rotmistrz), Michał Wolny (Edmund), Mariusz Galilejczyk (Kapelan), Aleksandra Maj (Pani Dyndalska), Alina Czyżewska (Pani Aniela), Iza Baran (Zofia), Karolina Olga Burek (Fruzia), Grzegorz Kliś (Grzegorz) oraz zaproszone do współpracy debiutantki: Wiktoria Czubaszek (Józia) i Aleksandra Batko (Zuzia). Gościem specjalnym tej produkcji jest nagrodzona Złota Maską, aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach - Anna Kadulska (Pani Orgonowa).

Interpretacja Gabriela Gietzky'ego, reżysera spektaklu, przekona Państwa, że pomimo upływu czasu i zmiany konwencji obyczajowych relacje międzyludzkie, miłosne potyczki rozgrywają się według zapisanych w naszej ludzkiej naturze zasad.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji