Artykuły

Ludzie ze skraju świata i bywalcy pewnej knajpy

Przed nami pierwsze tegoroczne dyplomy Akademii Teatralnej. To dla młodych aktorów okazja zaprezentowania się na scenie przed publicznością, reżyserami i dyrektorami teatrów.

W pierwszym przedstawieniu Norbert Rakowski postanowił połączyć dwie sztuki głośnego rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady: "Marylin Mongoł" i "Procę". Kolada pokazuje w nich świat ludzi żyjących na uboczu świata.

Bohaterka "Marylin Mongoł", Olga, jest uznawana za upośledzoną umysłowo. Twierdzi bowiem, że widzi Boga. Pokornie przyjmuje upokorzenia doznawane od siostry, brutalnego kochanka, wreszcie młodego sublokatora, z którym wiązała nadzieje na lepsze życie.

"Proca" to kontrowersyjna historia miłości, jaką starszy sparaliżowany mężczyzna obdarza młodego chłopaka.

- Z pozoru prosty świat, w którym żyją bohaterowie, jest skomplikowany i niejednoznaczny - mówi o dramatach Rakowski. - Ich oczekiwania mijają się z rzeczywistością, której nie da zmienić, bo oni nie potrafią tego zrobić.

Nagrodzona Pulitzerem sztuka Williama Saroyana, którą ze studentami postanowił przygotować Wiesław Komasa, przeniesie nas z kolei do portowej knajpy w San Francisco. Dla tutejszych bywalców życie jest grą rozpoczynającą się na nowo każdego dnia. Gdzieś w oddali słychać świat szykujący się do II wojny światowej, ale w barze nadal toczy się normalne życie.

Poza głównym wątkiem miłosnym studenci AT będą mieli okazję do stworzenia zbiorowego portretu gości knajpy. A nie brakuje wśród nich prawdziwych oryginałów. Sztuka Saroyana, broadwayowski przebój z 1939 roku, w zamierzeniu była bowiem próbą pokazania przekroju amerykańskiego społeczeństwa, nieco naiwnego, ale jednocześnie kultywującego hasło "żyj i daj żyć innym".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji