Artykuły

Łódź. Teatralne hity na scenie Szwalni

1 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Szwalnia odbędzie się pokaz monodramu Jana Peszka "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego". 3 grudnia o godz. 19.00 zagrana zostanie my "Łysa śpiewaczka" w reż. Ewy Mirowskiej.

1 grudnia, godz. 19.00

Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego | Bogusław Schaeffer | monodram w wykonaniu Jana Peszka

Bilety: 60 złotych

Rezerwacja: promocja@teatrszwalnia.pl i 696 287 352

Kompozycja spektaklu (na zdjęciu) ma charakter wykładu na temat socjologicznych problemów nowej muzyki. Autor ilustruje na wielu przykładach niedomogi, niedostatki i fałsze, jakie wynikają ze społecznego, komercjalnego, nieautentycznego już uprawiania sztuki. Pasja z jaką Schaeffer mówi o sztuce i życiu udziela się publiczności. Przez prawie 40 lat grania na deskach wielu teatrów na całym świecie jest to spektakl kompletny, przemyślany i wciąż wzbudzający emocje, będący dla widza wielką przygodą poznawczą i intelektualną.

"Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" powstał w 1963 roku w ciągu kilku dni, ale przez długie lata nie był wykonywany, co zresztą kompozytor jakby przewidział nadając mu charakterystyczne dopełnienie. () Pisząc "Scenariusz"

i dopełniając go elementami dramaturgicznymi Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; był nim Jan Peszek. Kompozytor pilnie obserwował aktora i "układał" mu rolę niejako na przyszłość. Prawykonanie "Scenariusza" odbyło się dopiero po latach, gdy Peszek stał się aktorem innego już typu, w pełni odpowiedzialnym za sceniczny, słowny i interpretatorski kształt powierzonego mu dzieła. w osobie Jana Peszka "Scenariusz" znalazł interpretatora jedynego i najwłaściwszego. Pasja, z jaką Schaeffer mówi o życiu i sztuce udziela się publiczności. "Scenariusz" miał zawsze powodzenie, jest to dla audytorium wielka przygoda poznawcza i intelektualna. (z programu przedstawienia, Jadwiga Hodor)

***

3 grudnia, godz. 19.00

"Łysa śpiewaczka", reż. Ewa Mirowska

Bilety: 25 zł

Rezerwacje: promocja@teatrszwalnia.pl

Spektakl "Łysa śpiewaczka" to błyskotliwa opowieść o hipokryzji oraz powierzchowności relacji międzyludzkich. Sztuka Eugne Ionesco w niezwykle dowcipny sposób pokazuje nam jak niebywale trudno o szczerość i zrozumienie wśród najbliższych ludzi, co prowadzi do nieporozumień czasem tak zawiłych, że aż groźnych. Dramat przypomina współczesnemu widzowi o potrzebie rozmowy, bliskości z drugim człowiekiem, którą skrywamy pod płaszczykiem kreacji własnego wizerunku. Tekst pełen komizmu i groteski, opowiada

o samotności w świecie ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą się z niej uwolnić.

Autor: Eugne Ionesco

Reżyseria: Ewa Mirowska

Obsada: Joanna Osyda, Ewa Łukasiewicz, Monika Badowska, Mariusz Słupiński, Konrad Korkosiński, Łukasz Chmielowski

Spektakl powstał w ramach Dotknij Teatru 2016

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji