Artykuły

Kraj. II faza Ogólnopolskiej Konferencji Kultury wkrótce

Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się II faza Ogólnopolskiej Konferencji Kultury (OKK), która ma doprowadzić do nakreślenia ram polityki kulturalnej państwa i samorządów - poinformowało ministerstwo kultury. Spotkania zaplanowano m.in. w Poznaniu, Szczecinie i Olsztynie.

- Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w pierwszej fazie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury zarówno osobiście, jak i poprzez oglądanie transmisji online. Wrześniowe konferencje pokazały jak bardzo potrzebna i wyczekiwana była dyskusja środowisk artystycznych - powiedziała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Zwinogrodzka wyraziła nadzieję, że zbliżająca się druga faza OKK potwierdzi wysoką rangę wydarzenia poprzez liczne uczestnictwo oraz rzeczowy i merytoryczny przebieg dyskusji. - Ministerstwu kultury bardzo zależy aby wypracowane rozwiązania były głosem samego środowiska, dlatego jeszcze raz zapraszam wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestnictwa w konferencjach - podkreśliła wiceminister kultury.

W pierwszej fazie Ogólnopolskiej Konferencji Kultury odbyło się pięć sympozjów "sektorowych", skupionych na poszczególnych dziedzinach sztuki: muzyce, kulturze ludowej, teatrze, sztukom wizualnym i tańcu.

- Zgłoszone w ich czasie propozycje dotyczące obszarów domagających się regulacji systemowych, a także kierunków możliwych zmian dopełni druga faza dyskusji, której celem jest dookreślenie, wzajemna konsultacja i w miarę możliwości uzgodnienie proponowanych rozwiązań pomiędzy reprezentantami różnych sztuk, aktywności i punktów widzenia. Tworzy ją sześć sympozjów regionalnych, podczas których poruszone będą kwestie dotyczące organizatorów życia kulturalnego (w tym samorządów wszystkich szczebli), instytucji kultury, podmiotów niezależnych i samych artystów, a także mechanizmów finansowania kultury i zagadnień w zakresie ochrony dziedzictwa niematerialnego - wyjaśniono na stronie OKK.

Spotkania w ramach II fazy OKK odbędą się w następujących terminach: 24 listopada w Poznaniu (temat: samorząd jako organizator życia kulturalnego - role, normy, dobre praktyki), 27 listopada w Szczecinie (temat: organizacje niezależne i domy kultury - zadania i rozwiązania dedykowane), 29 listopada w Bydgoszczy (temat: artysta profesjonalny na rynku pracy - definicje, narzędzia, uprawnienia), 30 listopada-01 grudnia w Olsztynie (temat: instytucja kultury - funkcje, zadania, rozwiązania prawne i dobre praktyki), 4 grudnia w Katowicach (temat: mechanizmy finansowania kultury - rozwiązania systemowe i alternatywne), 17 grudnia w Rzeszowie (temat: ochrona dziedzictwa kulturowego - zadania, priorytety, narzędzia).

Zapisu na poszczególne wydarzenia można dokonać rejestrując się na stronie internetowej www.konferencjakultury.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji