Artykuły

Poznań. Mykietyn i jego nostalgia

Nostalgia to tęsknota za minionym, to także patrzenie z nadzieją w przyszłość. Właśnie dlatego na dzisiejszy koncert wybraliśmy dwa dzieła Pawła Mykietyna z różnych okresów jego twórczości, których daty powstania dzieli 17 lat - informuje Fundacja Malta, organizator Nostalgia Festival Poznań.

"Głos jak muzyka mając, czemuż przy muzyce / Smutniejesz? Słodycz słodzi, szczęście uszczęśliwia: / Ty zaś porządek rzeczy wywracasz na nice, / Gdy tylko przykrość cieszy cię, a zgrzyt ożywia. (...) I strun tak wiele jedno bezsłowne przesłanie / Śpiewa ci: "Kto samotny - nic zeń nie zostanie". William Szekspir, Sonet 8

Nostalgia to tęsknota za minionym, to także patrzenie z nadzieją w przyszłość. Właśnie dlatego na dzisiejszy koncert wybraliśmy dwa dzieła Pawła Mykietyna z różnych okresów jego twórczości, których daty powstania dzieli 17 lat. Wieczór otworzą "Sonety Szekspira" - wybór utworów z ponadczasowej poezji angielskiego twórcy, który w opracowaniu na sopran męski i fortepian kompozytor zadedykował w swojej żonie. Teksty sonetów Williama Szekspira stały się podstawą sześciu utworów kompozytora. W "Sonetach" Mykietyn niczym dociekliwy, czujny tłumacz dokonuje szczegółowej analizy najróżniejszych parametrów dzieła, posługując się imponująco biegle przynależnym mu językiem muzyki.

Do Mykietynowskiej interpretacji słów poety swoją wrażliwość i talenty dołożą wykonawcy tej części koncertu - pianistka Joanna Wicherek i kontratenor Michał Sławecki. Sonety śpiewane będą po angielsku.

W drugiej części koncertu czeka na słuchaczy "zabawa z czasem" - "Wyliczanka" Pawła Mykietyna na trzy głosy i dziewięć instrumentów (flet/piccolo, saksofon sopranowy i barytonowy, trąbka, puzon, tuba, gitara elektryczna i basowa oraz perkusja), której prawykonanie miało miejsce w maju tego roku. Koncepcja utworu oparta jest na algorytmach wynikających ze wzorów na równomierne przyspieszanie i zwalnianie tempa, za pomocą których przetwarzane są różnego rodzaju "tematy muzyczne" - od quasi rockowych groove'ów, aż po quasi barokową fugę. Warstwę tekstową "Wyliczanki" stanowi prosta rymowanka dziecięca pochodząca z czasów międzywojennych z Łodzi. Utwór powstał na zamówienie Festiwalu Katowice Kultura Natura.

Partie wokalne w "Wyliczance" nie są potraktowane w sposób solistyczny, mają raczej stanowić rozszerzenie zespołu instrumentalnego. I tak Orkiestra Muzyki Nowej zostanie wzbogacona o głosy Anny Gadt, Agnieszki Kiepuszewskiej i Joanny Lalek. Utwór poprowadzi dyrygent Szymon Bywalec.

Koncert odbędzie się dziś w Auli Artis przy ul. Kutrzeby 10. Pierwsza część rozpocznie się o g. 19:00, druga o g. 20:30. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w Centrum Informacji Miejskiej.

***

Rozmowy o inspiracjach i interpretacjach

Zanim muzykę Pawła Mykietyna usłyszymy na żywo w interpretacjach zaproszonych artystów, mamy okazję porozmawiać o niej zarówno z kompozytorem, jak i wykonawcami jego utworów. Czy słuchanie własnych utworów w nowych wykonaniach jest wspomnieniem, czy zupełnie świeżym przeżyciem? Co zmieniło się w twórczości Mykietyna przez 17 lat, które dzielą moment powstania "Sonetów Szekspira" i "Wyliczanki"? Jak będąc wykonawcą odnaleźć się w tych muzycznych, postmodernistycznych eksperymentach?

Odpowiedzi na te pytania poszukają wspólnie bohaterowie pierwszego koncertu: Paweł Mykietyn, Joanna Wicherek, Michał Sławecki i Szymon Bywalec. Spotkanie poprowadzi Marcin Gmys - doktor habilitowany muzykologii, redaktor naczelny czasopisma "Res Facta Nova", szczególnie poświęcający się badaniom muzyki współczesnych polskich kompozytorów.

Zapraszamy dziś o g. 16 do Fundacji Malta przy ul. Ratajczaka 44. Wstęp wolny.

***

"Sonety Szekspira"

I część, g. 19:00

wykonanie:

Joanna Wicherek - fortepian

Michał Sławecki - kontratenor

czas trwania: 1h

-

"Wyliczanka"

II część, g. 20:30

wykonanie:

Orkiestra Muzyki Nowej pod batutą Szymona Bywalca

Joanna Lalek - śpiew

Anna Gadt - śpiew

Agnieszka Kiepuszewska - śpiew

czas trwania: 40 min

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji