Artykuły

Kraków. Spotkanie z Krzysztofem Orzechowskim

Kawiarnia Literacka, Fundacja Miasto Literatury i Wydawnictwo Universitas zapraszają na spotkanie z Krzysztofem Orzechowskim - aktorem, reżyserem, dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w latach 1999-2016.

Porozmawiamy o krakowskim teatrze przy okazji wydanego niedawno zbioru felietonów "Teatr świata - świat teatru".

15 listopada (środa), godz. 18.00, Kawiarnia Literacka w Krakowie (ul. Krakowska 41)

Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacja Miasto Literatury pt. "Krakowskie księgarnie na medal". Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków

-----

"Od dawna czytam felietony Krzysztofa Orzechowskiego z wielką uwagą. Teraz, zebrane w jeden tom, brzmią jeszcze inaczej. Widać, że jest w nich i zapis otaczającego nas świata, i osobliwa empatia kogoś, kto widział i przeżył wiele. Pisane są na dodatek z tak niemodną dziś elegancją, którą bardzo lubię i cenię. Książka dla ludzi myślących i - wrażliwych".

/ Józef "Żuk" Opalski

"Felietony Krzysztofa Orzechowskiego pisane są z miłości do teatru. Autor porusza tematy bardzo różne - czy będą to np. zwyczaje świąteczne, czy los osób niepełnosprawnych - lecz zawsze rozpatruje je w aspekcie sztuki teatralnej. Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia, stawia pytania zasadnicze, trudne, nieraz mówi ostro, ale zawsze życzliwie - z troską o dziedzinę sztuki, której poświęcił życie".

/ Zofia Gołubiew

"Krzysztof Orzechowski zna teatr od tylu podszewek, że każdy jego tekst odsłania kulisy jakiegoś zwykle słabo dostrzeganego problemu. Równocześnie Orzechowski nie jest fundamentalistą, teoretykiem, zwolennikiem jedynej słusznej estetyki. Reaguje spontanicznie: jeśli coś go zachwyca - to zachwyca, jeśli irytuje - to irytuje. Jego felietony to felietony praktyka, który szuka źródeł awarii i pomyłek, ale z radością wita sukcesy i udane spektakle. Książka dla tych, którzy lubią myśleć o teatrze jako o wielu zwierciadłach, w których przegląda się świat".

/ Maciej Wojtyszko

"Książka Krzysztofa Orzechowskiego to niezwykła wyprawa nie tylko w cenną i godną utrwalenia przeszłość teatru, ale także w jego równie ważną aktualność. To właśnie z połączenia tych dwóch czasów - minionego i dzisiejszego - rodzi się głęboki sens zapisanych tu przemyśleń".

/ Anna Burzyńska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji