Artykuły

Opole. O samotności i starości w "Lalkach". Inspiracją byli opolscy seniorzy

"Tancerka" to opowieść o mijającym czasie, sztuce, miłości i o pamięci. Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem.

Przedstawienie wpisuje się swoją problematyką w świat złożonych, emocjonalnych międzyludzkich relacji, a także problemu samotności, zwłaszcza osób starszych.

- Poprzez realizację spektaklu o takiej tematyce, a także poprzez podjęcie działań dedykowanym seniorom, OTLiA chce odpowiedzieć na obecną we współczesnym świecie potrzebę przeciwdziałania samotności, w szczególności wśród osób starszych. Aby wesprzeć seniorów w walce z samotnością, teatr nawiązał współpracę z opolskim MOPR-em i Centrum Informacyjno-Edukacyjnym "Senior" w Opolu, a także zaprosił wyjątkowych artystów, by działania projektowe mogły być zróżnicowane - opisuje Magdalena Starczewska, specjalista ds. marketingu i kreowania wizerunku w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora.

Przedstawienie, którego premiera odbędzie się w sobotę 18 listopada, powstało na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk.

W roli głównej Barbara Lach

- Autorem dramatu jest ceniony polski dramaturg Artur Pałyga. Opolscy widzowie z jego twórczością spotkali się po raz pierwszy w 2013 roku, to on jest autorem tekstu do znakomitej realizacji "Lalek" - spektaklu "Morrison/Śmiercisyn", odnoszącego się do biografii Jima Morrisona i historii legendarnej grupy The Doors. Nad inscenizacją "Tancerki" pochyliły się aktorki OTLiA: Mariola Ordak-Świątkiewicz, która zajęła się jego reżyserią i Barbara Lach - odtwórczyni głównej roli - wylicza Starczewska.

Monodram jest także częścią projektu, który teatr kieruje do seniorów. Wcześniej w teatrze odbył się dzień seniora - goście zostali zaproszeni do teatralnej garderoby, gdzie aktorki pokazywały jak pomocą kilku prostych tricków można przeobrazić się w teatralną postać; każdy z seniorów mógł także w teatralnym studio nagrać dowolny tekst: wiersz, piosenkę. Ważnym punktem tego dnia był wernisaż wystawy "Listy".

Wzruszające listy od seniorów

- Kilka miesięcy wcześniej, przy wparciu psychologów z opolskiego MOPR-u, a także pracowników Centrum Edukacyjno-Informacyjnego "Senior" w Opolu, zostały rozesłane listy do seniorów na Opolszczyźnie, żyjących samotnie. Proszono w nich, by seniorzy napisali listy, których adresatami są ich rodzice. Niezwykle szczere i wzruszające wypowiedzi, z jednej strony stanowiły bazę dla psychoterapeutów z MOPR-u do zdiagnozowania problemów seniorów, a z drugiej strony, stały się inspiracją dla młodych artystów z Instytutu Sztuki UO do stworzenia instalacji - relacjonuje Magdalena Starczewska.

- Samotność to ważny problem współczesnego świata, szczególnie dotkliwy dla osób starszych. Zdaniem psychologów zajmujących się problematyką seniorów należy wspomóc ich w procesie "budowania siebie". Teatr, podejmując takie działania, ma nadzieję na wsparcie samotnych seniorów w tym procesie. To także kolejne działanie teatru pokazujące, że "Lalki" są otwarte na działania skierowane do różnych grup wiekowych i współpracę z innymi instytucjami - podkreśla.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji