Artykuły

Lublin. Dialog w tańcu

"Skupimy się na ukazaniu różnic, jak i cech wspólnych, a także dialogu pomiędzy często skrajnymi fenomenami tanecznymi" zapowiadają organizatorzy Międzynarodowego Spotkania Teatrów Tańca i zapraszają na 21. edycję jednego z najważniejszych festiwali tego typu w Polsce.

- Po ubiegłorocznym jubileuszu przed nami trudne zadanie, bo oszołomienie świętowaniem dwudziestolecia istnienia spowodowało, że musieliśmy mocno napiąć muskuły, by zaproponować równie dobry program - zarówno w tym, jak i w kolejnych latach - tłumaczy Ryszard Kalinowski [na zdjęciu] z Lubelskiego Teatru Tańca.

Tegoroczną odsłonę wydarzenia rozpocznie w sobotę premierowy pokaz "Body". Spektakl LTT ma być zaproszeniem do bezkompromisowego miejsca światła, obrazu i dźwięku, w którym nie można tylko być, ale trzeba się nim stać.

W najbliższych dniach na widzów czekają też m.in. "Mommy Issues" fińsko-holenderskiej choreografki Cecilii Moisio, poruszający takie tematy jak: miłość, kłamstwo, współzależność od rodziców i uwalnianie się z więzów przeszłości, "Why don't you like Sadness" Katarzyny Chmielewskiej, będący subtelną podróżą przez labirynt stanów emocjonalnych, którą można porównać do przechodzenia z pokoju do pokoju, czy "Melt" Helenay Ganjalyan - monodram oparty na pracy nad postacią Ofelii z Szekspirowskiego "Hamleta".

Gościem specjalnym MSTT będzie Batsheva Dance Company pod kierownictwem Ohada Naharina, która w Lublinie zaprezentuje dwie najnowsze produkcje: "Last work" i "Venezuela".

Młodzi utalentowani tancerze

Organizatorzy wciąż zamierzają pokazywać ciekawych artystów ze Wschodu. W tym roku oprócz twórców z Białorusi i Ukrainy widzowie poznają kompanię taneczną z Armenii. W programie MSTT znalazły się ponadto wybrane propozycje pokazywane w kwietniu w Bytomiu podczas Polskiej Platformy Tańca.

- Jesteśmy też konsekwentni, jeśli chodzi o prezentację młodych utalentowanych tancerzy i choreografów. W ramach bloku "Młoda polska" przedstawimy nowe pokolenie, które wkracza na scenę i domaga się prezentacji - tłumaczy Kalinowski.

Tradycyjnie już festiwal skupi się na wybranym obszarze geograficznym. W ubiegłym roku był to Izrael, teraz organizatorzy zapraszają w podróż do Skandynawii. - Zaprosiliśmy zespoły z Norwegii, Finlandii i Danii. Zależy nam, by co roku skupiać się na wybranych obszarach i - trochę bardziej niż poszczególnym artystom - przyglądać się pewnym kontekstom kulturowym, w których oni pracują - dodaje tancerz z LTT.

Wśród wykonawców pojawią się m.in. Granhoj Dans z Danii, czy norweska Company B. Valiente. W programie znajdziemy też pokazy choreografów związanych z siecią tańca Aerowaves.

Festiwal w dniach 12-20 listopada w Centrum Kultury, Galerii Labirynt i Centrum Spotkania Kultur. Bilety na spektakle w salach Centrum Kultury w Lublinie i Galerii Labirynt: 15 i 25 zł. Bilety na spektakle Batsheva Dance Company: 110 i 130 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji