Artykuły

Lublin. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od 12 listopada

Warsztaty dla profesjonalistów i osób, które dopiero zaczynają tańczyć, debaty i pokazy spektakli z Polski i Europy, to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się podczas 21. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, rozpoczynających się 12 listopada.

Jak podkreślają organizatorzy celem imprezy jest "ukazanie zarówno różnić, jak i cech wspólnych, a także nawiązanie dialogu pomiędzy często skrajnymi fenomenami tanecznymi". W wydarzeniu, zainicjowanym przez Lubelski Teatr Tańca (LTT), wezmą udział tancerze, choreografowie oraz pedagodzy z Polski i całego świata.

- Wydaje mi się, że sztuka uruchamia jakieś pokłady drzemiące w ludziach, wspólne dla nas wszystkich, niezależnie od różnic językowych. W sztuce przemawia bardziej to, co jest głęboko ukryte w człowieku, w naturze ludzkiej - chęć wypowiedzenia się poprzez emocje, nawiązania kontaktu, spotkania się - powiedział Ryszard Kalinowski z LTT.

Jak podkreślił, artyści zaproszeni na festiwal "są nastawieni na to, żeby znaleźć swój indywidualny kod porozumienia się z widzem, niezależnie od tego czy mówi on w języku rosyjskim, angielskim czy polskim".

Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie izraelska grupa taneczna Batsheva Dance Company, która zaprezentuje swoje najnowsze spektakle - "Last work" i "Venezuela". Jak podkreśliła dyrektor wykonawczy zespołu, Dina Aldor, tancerze przedstawiają w nich historie osadzone w dwóch zupełnie różnych światach, które zostaną wykreowane na scenie na pomocą światła i muzyki.

Członkowie tej grupy poprowadzą również warsztaty taneczne dla profesjonalnych tancerzy oraz dla osób niezwiązanych ze sztuką sceniczną, z wykorzystaniem autorskiej metody Gaga, stworzonej przez Ohada Naharina, choreografa i dyrektora artystycznego grupy.

- To jest język ruchu, którym nasi tancerze posługują się podczas codziennych treningów. Ale może być także praktykowany przez osoby, które nie mają doświadczenia w tańcu. Dzięki takiej pracy zyskuje się większą świadomość własnego ciała, rozwija wyobraźnię, wrażliwość, a także dostarcza sobie wiele radości - podkreśliła Aldor.

Poza tancerzami z Izraela, wśród gości znajdą się m.in. Granhoj Dans, Company B. Valiente, Aura Dance Theatre, Luke Baio & Dominik Grunbuhel, Oona Doherty, Timothy and the Things, MIHR Theatre & Gabrielle Neuhaus Physical Theatre, Olga Kebas, Inna Aslamova, Danil Belkin, BTTiR Rozbark, Katarzyna Chmielewska, Anna Godowska i Sławomir Krawczyński, Aurora Lubos, Maria Zimpel, Paweł Sakowicz.

Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń takich jak międzynarodowa konferencja naukowa "Taniec i awangarda w Europie Środkowo-Wschodniej. Terytoria - źródła - biografie", związana z rozpoczynającymi się w przyszłym roku obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikom przybliżone zostaną m.in. postaci wybitnych polskich tancerek, takich jak Yanka Rudzka, Bronisława Niżyńska czy Pola Nireńska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji