Artykuły

Poznań. Niepodległe Czarownice w Auli Artis

Jest takie miasto w Polsce, gdzie czarownice ożyły, wstały z popiołów i głośno zaśpiewały w imieniu kobiet. Głos ten dociera nawet do najciemniejszych miejsc, nie da się od niego uwolnić, więc lepiej go wysłuchać... Chór Czarownic wystąpi w Dniu Niepodległości w Auli Artis.

Chór Czarownic powstał w sierpniu 2016 roku z inicjatywy Ewy Łowżył, fotografki, graficzki, która wraz z mężem prowadzi mobilne centrum kultury KontenerART. Występy Czarownic są na granicy performance'u, który kreuje ponad 20 kobiet. Śpiewaczkom towarzyszą muzycy wykonujący muzykę w klimacie punkowo-awangardowym. Zespół został bardzo dobrze przyjęty, o czym świadczą liczne pozytywne recenzje i komentarze widzów.

Zespół łączy kobiety z różnych pokoleń, z różnymi doświadczeniami, różnych zawodów. Kobiety, które na co dzień wchodzą w wiele różnych ról i o tym także śpiewają. I wbrew stereotypom dotyczącym kobiet, robią to głośno, gniewnie, z energią, buntem, ale także refleksją. O czym jeszcze śpiewają? Ich wokalna opowieść mówi o oczekiwaniach społeczeństwa wobec nich, o opresji i przemocy, która jest tak powszechna, że aż niezauważalna. O relacjach i rolach: matek, żon, kochanek, partnerek, córek...

Do tej pory zespół zagrał na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim, na Festiwalu Rockowym w Jarocinie, na Festiwalu Spoiwa Kultury w Szczecinie i na Kongresie Kobiet w Poznaniu.

Ewa Łowżył w rozmowie z Aleksandrą Skowrońską dla Kulturypoznan.pl mówiła: - W opowieści kobiety posądzonej o czary dostrzegam historię everywoman - i myślę, że jej historia stanowić może impuls do opowiadania o kobietach oskarżonych - o cokolwiek. W nas, ludziach, odnaleźć można jednocześnie strach i łatwość rzucania oskarżeniami - szczególnie w stronę kobiet. Historia Czarownicy z Chwaliszewa - pierwszej kobiety oskarżonej o czary i spalonej w Polsce - może stanowić punkt wyjścia do mówienia o uprzedzeniach i konsekwencjach z tego wynikających. Postać spalonej na stosie kobiety stanowi symbol przemocy i łatwości, z jaką sprawy wymykają się spod racjonalnej kontroli (...) - mówiła pomysłodawczyni i jedna z chórzystek.

***

Chór Czarownic

Aula Artis

11.11, g. 19

bilety 35 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji