Artykuły

Jelenia Góra. "Diabły" najlepszą sztuką w konkursie

W jeleniogórskim Areszcie Śledczym rozstrzygnięto konkurs na sztukę teatralną pisaną przez osadzonych w aresztach i więzieniach w Polsce. To już piąta edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę Teatralną "Zrozumieć siebie".

W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło osiemnastu osadzonych. Nadesłano 24 teksty. Pierwsze miejsce przyznano Marcinowi Murawskiemu z Zakładu Karnego Opole Lubelskie za sztukę pt. "Diabły", drugie Tomaszowi Jurdze z ZK Nowy Wiśnicz za tekst "O, Boże", a trzecie miejsce Bogdanowi Gasińskiemu z ZK Wołów za tekst "Gry - psujące". Ponadto, wyróżniono Cezarego Deca z ZK Wołów za bajkę teatralną pt. "Mój dom na końcu tęczy".

Zdobywca pierwszej nagrody, Marcin Murawski, nie po raz pierwszy wystartował w konkursie, sięgając przy tym po pierwszą nagrodę. Jego tekst pt. "List" (I nagroda w 2013 roku) został wystawiony na scenie Teatru Norwida przez Teatr Za Murem, który działa w jeleniogórskim Areszcie Śledczym, a prowadzi go Tadeusz Wnuk, aktor i dyrektor Teatru Norwida. W ubiegłym roku Marcin Murawski za swoje sztuki teatralne zdobył w konkursie "Zrozumieć siebie" dwie pierwsze nagrody.

W ciągu pięciu edycji konkursu wzięło w nim udział 62 uczestników, nadsyłając w sumie 73 scenariusze teatralne.

- Większość scenariuszy rozgrywa się w więzieniu lub ma związek z problemami pojawiającymi się w izolacji. Stąd sztuki te mają dla osadzonych charakter oczyszczający, stanowią etap pewnych przemyśleń przed zmierzeniem się z wolnością. Być może te sztuki powodują, że dochodzi do pewnej przemiany - o wadze konkursu dla osadzonych mówiła dyrektor Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, ppłk Ewa Bober.

Na wyższy poziom artystyczny nadsyłanych prac wskazali jurorzy konkursu. - Scenariusze są coraz bieglej konstruowane, autorzy posługują się cytatami z literatury, ale też szukają odzwierciedleń w rzeczywistości - zauważył Tadeusz Wnuk.

- Rośnie świadomość, że pisanie tekstów nie jest tylko resocjalizacją, ale też zderzeniem się ze sztuką.

Wyraźnym, wspólnym mianownikiem jest podskórna tęsknota za utraconą rodziną i miłością. Często pojawiają się odniesienia do wiary i Boga. Bywają zauważalne w tekstach umizgi i sarkazmy autorów w stosunku do administracji więziennej.

Tegoroczna pierwsza nagroda dla tekstu "Diabły" jest uznaniem pięknej polszczyzny i zarysowaniem dramatu osób niepotrafiących wydostać się ze spirali pokoleniowej błędów życiowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji