Artykuły

Śląskie. Propozycje dla teatromanów

Teatr Mały w Tychach, Opera Śląska i katowicki MCK zapraszają. W ramach Teatru Konesera w Teatrze Małym w Tychach wystawiony zostanie "Ojciec" z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. W bytomskiej operze premiera eksperymentalnego projektu "Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!". W katowickim MCK-u pora na kolejną lekką i przyjemną sztukę.

Dramat o nieporozumieniu

Sobota, godz. 17, Tychy, Teatr Mały

W ramach Teatru Konesera w Teatrze Małym w Tychach wystawiony zostanie "Ojciec" [na zdjęciu] z Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Reżyseruje Iwona Kempa, znana m.in. z przejmujących realizacji spektakli na podstawie tekstów Ingmara Bergmana. Na scenie zobaczymy m.in. Mariana Opanię, Magdalenę Schejbal i Przemysława Bluszcza.

"Ojciec" to tragifarsa napisana przez Floriana Zellera, chyba najczęściej granego dziś na świecie współczesnego dramatopisarza francuskiego. Bohaterem sztuki jest podstarzały ojciec André (w tej roli Opania), który wciąż wydaje się być w niezłej formie. Jednak niepokój najbliższych budzą coraz częściej pojawiające się u niego kłopoty z pamięcią. Córka stara się zapewnić ojcu możliwie najlepszą opiekę, licząc, że to spowolni postęp choroby. Jednak okazuje się, że to nie utrata pamięci jest największym problemem nestora. Prawdziwym dramatem jest postępujące komplikowanie się więzi rodzinnych, dramat wzajemnego niezrozumienia się.

Kto w tych okolicznościach zachowa się uczciwie, a kto będzie wykorzystywał nieszczęście? I czyj świat jest prawdziwszy - chorego ojca czy pozornie zdrowej rodziny? Bilety: 50 zł.

Zabawa w poznawanie opery

Wtorek, godz. 17, Bytom, Opera Śląska

W bytomskiej operze premiera eksperymentalnego projektu "Mały kominiarczyk. Zróbmy operę!" z udziałem dzieci i oczywiście z myślą o dzieciach jako widzach. Przedstawienie zostało poprzedzone organizacją profesjonalnych warsztatów teatralnych dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, a przy jego powstawaniu pracowali debiutanci. Reżyseruje Zofia Dowjat. Kierownictwo muzyczne sprawuje Grzegorz Brajner, dyrygent dopiero rozpoczynający swoją drogę zawodową.

Spektakl ten jest interaktywnym widowiskiem, w którym publiczność aktywnie włącza się w akcję, która dzieje się na scenie teatru (na przykład pomaga solistom w śpiewaniu). Dodatkowo dzieci kompleksowo poznają świat opery - dowiadują się, czym jest orkiestron, jak działają instrumenty czy kim jest inspicjent.

Autorem opery jest uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku Benjamin Britten (1913-1976). "Małego kominiarczyka" skomponował w 1948 roku na zamówienie festiwalu w Aldeburgh. Libretto napisał Eric Crozier. Akcja przedstawienia jest nieskomplikowana. Chłopiec Sam, sprzedany przez biednego ojca okrutnym kominiarzom Czarnemu Bobowi i jego pomocnikowi Clemowi, podczas pracy utyka w kominie. Wyciągają go stamtąd mali mieszkańcy domu, a - dla zmylenia - znaczą drogę jego rzekomej ucieczki sadzą. Sam zostaje wypucowany i ukryty w kufrze, a następnego dnia wyniesiony w nim z domu i wyprawiony w podróż dyliżansem. Premiera w Bytomiu jest współfinansowana przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "Kultura-Interwencje 2017". Bilety: 30-80 zł.

Komedia o mężczyźnie

Czwartek, godz. 17.30, Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

W katowickim MCK-u pora na kolejną lekką i przyjemną sztukę. Tym razem będzie to "Mężczyzna idealny" Andrzeja Pacuły w reżyserii Stefana Friedmanna - komedia romantyczna albo, jak kto woli, terapeutyczna.

Punktem wyjścia do rozwinięcia się akcji jest kryzys gwiazdora. Sławny showman telewizyjny przeżywa kryzys osobowości i zgłasza się na kurację do kliniki leczenia męskich nerwic. Nie podejrzewa, że to klinika zupełnie szalona. Kieruje nią bowiem ekscentryczny profesor psychiatrii, który stosuje metody bliższe raczej hippisom i playboyom niż naukowej placówce. A jego najbliższa współpracowniczka pracuje w tajemnicy przed wszystkimi nad "wyprodukowaniem" mężczyzny idealnego. Już raz udało się jej "wyhodować" jeden egzemplarz. Niestety - z wieloma ukrytymi i jawnymi wadami. Zamierza go zatem udoskonalić. Opracowuje rewolucyjną metodę przeszczepiania osobowości. Bohater przypadkiem będzie miał do czynienia z szaloną panią doktor, nie zdając sobie sprawy, że stał się obiektem eksperymentów, jakich dotąd ludzkość nie znała.

Organizatorem wydarzenia jest Sollus Entertainment. W obsadzie sporo znanych z telewizji nazwisk. Bilety: od 85 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji