Artykuły

W królestwie Maciusia

"Król Maciuś I" Janusza Korczaka w reż. Darii Kopiec w Teatrze Lalka w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w tygodniku Idziemy.

Premiera w Teatrze Lalka "Króla Maciusia I" według powieści Janusz Korczaka, napisanej w 1923 r., stała się wydarzeniem w ofercie spektakli dla dzieci na warszawskich scenach. Twórczość Starego Doktora nie była zresztą przeznaczona tylko dla dzieci, autor kierował ją także do dorosłych w celach edukacyjnych i misyjnych. Dzisiaj nazywamy tego rodzaju literaturę, filmy i programy telewizyjne repertuarem familijnym, przeznaczonym dla całych rodzin. Na bazie prozy Korczaka powstał w 1958 r. film Wandy Jakubowskiej "Król Maciuś I" z udziałem wielu świetnych aktorów. Znana z poglądów komunistycznych pani reżyser "poprawiła" treść książki, zmieniając zakończenie na pozytywne poprzez wprowadzenie do akcji tzw. ludu. W Teatrze Lalka tekst Korczaka został w zasadzie wiernie zaadaptowany. Akcja toczy się wartko w zmieniającej się szybko scenografii. Reżyser Daria Kopiec połączyła poetycki i symboliczny charakter powieści z atrakcyjnością aktorskiego widowiska scenicznego, wyostrzając wizerunki bohaterów i dodając postacie lalkowe.

Dziesięcioletni Maciuś obejmuje tron w bajkowym królestwie po nagłej śmierci ojca. Kierując się dziecięcą intuicją i wyobraźnią, zaczyna przeprowadzać reformy. Nie zdaje sobie sprawy z powagi sztuki rządzenia ani z tego, że jest manipulowany przez cynicznych ministrów. W pewnym momencie sytuacja wymyka się spod kontroli. Ciekawym pomysłem reżyserskim w przedstawieniu wydaje się wprowadzenie do akcji widowni. W pewnym momencie Maciuś schodzi do małych widzów i wypytuje ich o oczekiwania i pragnienia. Obyte dziś z mediami dzieci chętnie włączają się w dyskusję, powtarzając m.in., że nie chcą chodzić do szkoły i jeść zdrowego jedzenia. Przesłanie przedstawienia w Teatrze Lalka można sprowadzić do myśli, że należy słuchać i szanować autonomię dzieci, sprawując nad nimi zarazem mądrą opiekę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji