Artykuły

Toruń. Premiera filmu o rodzinie Smużnych

Smużni to wielopokoleniowa toruńska rodzina artystyczna. Marcin Gładych i Adam Fisz przygotowali impresję filmową na temat tej wyjątkowej familii. Premiera odbyła się w niedzielę na festiwalu Tofifest.

Film wyreżyserowali Adam Fisz i Marcin Gładych. Znani toruńscy fotograficy mają na koncie współpracę przy kilku wspólnych wystawach i filmie "Panoptikon". Za montaż odpowiada Jacek Banach. Do pracy nad filmem zaangażowali się ponadto: dziennikarka Natalia Waloch-Matlakiewicz, malarz i muzyk Tomasz Cebo i stylistka Jagoda Żurek.

- To opowieść o barwnej, przesiąkniętej sztuką wielopokoleniowej rodzinie Smużnych. Rodzinie plastyków, aktorów i performerów. To film o rodzinie, ale również o tym, że warto w życiu kierować się własnymi wyborami, być sobą i robić swoje, a nie poruszać się wyłącznie w wytyczonych ramach i po utartych szlakach - mówią twórcy "Smug".

Kim są bohaterowie filmu? Ojciec rodziny - Wiesław - jest profesorem sztuk plastycznych i wykładowcą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i malarzem. W filmie pojawi się też jego małżonka Maria Elżbieta Przybylska - zasłużona aktorka teatrów lalek. Ich najstarszy syn Dominik zajmuje się rzeźbą i performance'em. Radosław poszedł zaś w ślady matki i został aktorem - występuje m.in. w Teatrze Wiczy i Teatrze Muzycznym w Toruniu. W filmie pojawią się także partnerki tych artystów. - Dzieci Dominika oraz Radka przesiąknięte są artystycznymi tradycjami rodziny, próbują swoich sił w różnych dziedzinach sztuki. Franek gra na skrzypcach, Zosia maluje i gra na perkusji, a Nil jest artystą całkowicie nieskrępowanym - tłumaczą filmowcy.

Więcej informacji: Tofifest.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji