Artykuły

Sopot. "Do komina Murzyna! Murzyna!" premierowo w Wybrzeżu

W sobotę, 4 listopada o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się premiera spektaklu "Do komina Murzyna! Murzyna!" wg scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Lata 30-te. Do władzy w Niemczech dochodzi NSDAP-e. Jeszcze działa parlament, samorządy lokalne, nie zanosi się na likwidację partii opozycyjnych, wychodzi niezależna prasa. Swing jak w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie jest najpopularniejszym tańcem. Nocne życie wielkich niemieckich miast kwitnie - jeszcze nie znikł duch lat 20-tych. Zafascynowany przemówieniami Hitlera ośmioletni syn księcia liberyjskiego plemienia Vai i hamburskiej pielęgniarki, gorąco pragnie przyłączyć się do ruchu przemian. Pochodzenia żydowskiego filolog, profesor Victor Klemperer nie traci nadziei, że władze hołoty szybko się skończą...

Spektakl oparty na DZIENNIKACH Victora Klemperera, JĘZYKU TRZECIEJ RZESZY tegoż autora, WSPOMNIENIACH NEGER, NEGER... Hansa-Jurgena Massaquoi, BERLIN. ALEXANDERPLATZ Alfreda Doblina, CZARNYCH DZIECIACH Heinricha Hoffmanna, PALACZU ZWŁOK Ladislava Fuksa oraz tekstach własnych Zbigniewa Brzozy.

***

Zbigniew Brzoza (ur. 1957) - reżyser. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim i Wydział Reżyserii w warszawskiej PWST. W latach 1997-2008 dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Studio. Od 2008 do 2009 roku dyrektor Teatru Nowego im. Dejmka w Łodzi. W czasie studiów był asystentem Andrzeja Wajdy. W ramach dyplomu pracował z Tadeuszem Łomnickim nad KARTOTEKĄ Różewicza (1989). Debiutował TRAWESTACJAMI Stopparda w Teatrze Studyjnym w Łodzi (1991). W 1992 odbył staż u Petera Brooka w Paryżu. Pierwszym głośnym przedstawieniem Brzozy była PRZEMIANA wg opowiadania Franza Kafki zrealizowana w łódzkim Teatrze Studyjnym (1993). Kolejne przedstawienia - ZBRODNIA Z PREMEDYTACJĄ wg Gombrowicza (1993) oraz BIZON Mameta (1995) w ocenie krytyków były zapowiedzią zmian pokoleniowych w teatrze polskim. Wprowadził na scenę Teatru Studio szereg tekstów współczesnych, m.in. MIŁOŚĆ NA MADAGASKARZE Turriniego (2000), a także dramatów węgierskich i rosyjskich, m.in. MERYLIN MONGOŁ (2004). Na deskach Teatru Wybrzeże wyreżyserował KOMEDIĘ OMYŁEK Shakespeare'a (2007) oraz SPRAWĘ OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA (2011). Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. Złotej Maski za PRZEMIANĘ (1993) i za ZBRODNIĘ Z PREMEDYTACJĄ (1996), a także - za to samo przedstawienie - Grand Prix na 36. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

--

Wojciech Żogała (ur. 1965) - scenograf filmowy i dekorator wnętrz, scenograf teatralny. Absolwent i wykładowca Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem scenografii do ponad 30 filmów fabularnych, kilkunastu spektakli Teatru Tv, filmów krótkometrażowych i wideoklipów. W 2016 roku zadebiutował jako scenograf teatralny w Teatrze Polonia w Warszawie spektaklem ZABAWA. W 2017 roku zrealizował scenografię do spektaklu POLICJA w Teatrze Nowym w Łodzi. Trzykrotny laureat Nagrody za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - EDI, MISTRZ, BOGOWIE, czterokrotnie nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii najlepsza scenografia, laureat Nagrody za scenografię na Krajowym Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry oraz laureat dwóch nagród na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji