Artykuły

Wrocław. Platel i Tokarczuk dyskutowali na Dialogu-Wrocław

O istocie i przyszłości teatru w poniedziałkowe południe rozmawiali Alain Platel (reżyser dwóch zaproszonych na festiwal spektakli - "En avant, marche!" i "nicht schlafen"), Olga Tokarczuk oraz Tomasz Kireńczuk. - Mogłem ten świat ignorować albo włączyć w to, co robię - wybrałem to drugie - mówił podczas spotkania belgijski artysta.

Platel określa siebie "pedagogiem specjalnym", dla którego teatr to sposób na życie. O swojej pracy mówił: "Pytam współpracowników jak postrzegają świat, w którym żyją - to mnie inspiruje. Mogłem ten świat ignorować albo włączyć w to, co robię - wybrałem to drugie. Teatr sprawia, że rzeczy zwykłe często stają się niezwykłe".

Platel skupia się zatem przede wszystkim na budowaniu zaufania z zespołem. Najważniejszy w pracy jest pierwszy etap improwizacji, podczas których wszyscy poznają, często różne, swoje spojrzenia na określony temat. Ta zróżnicowana baza światopoglądowa jest fundamentem semantycznym przedstawienia.

Olga Tokarczuk określiła teatr Platela "teatrem powracającym do najbardziej podstawowych energii w teatrze, podczas których ludzkie ciało wchodzi w dialog z widzem, a obcy język staje się językiem, w którym widz pływa". Pisarka apelowała do uczestników debaty o zachowanie każdej namiastki poczucia wspólnotowości oraz o szczególne skupienie na pilnowaniu kontinuum sztuki, która może je zapewnić i budować. - Nie możemy pozwolić na przecięcie jego źródła! - mówiła Tokarczuk. - Jako źródła społecznej zmiany! - dopowiadał Alain Platel.

Przed nami kolejny spektakl Platela ("nicht schlafen" zostanie zaprezentowany na scenie Teatru Polskiego we wtorek i środę) oraz kolejne spotkanie z reżyserem w środę: "Co po katastrofie?" - wokół spektaklu "nicht schlafen".

****

Relacja ze spotkania: "Dokąd ten marsz?" - spotkanie wokół spektaklu "En avant, marche!"

Goście: Olga Tokarczuk, Alain Platel

Prowadzący: Tomasz Kireńczuk

16.10.2017, 12:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji