Artykuły

Lublin. Co nowego u Osterwy?

Październik to dla Teatr Osterwy miesiąc pełen wydarzeń i nowości. Udział w festiwalach, gorąco przyjęta prapremiera i rozpoczęcie prób do nowego spektaklu.

"Diabeł i tabliczka czekolady", lubelskiego autora Pawła Piotra Reszki, zostanie zaprezentowany na dwóch ważnych festiwalach teatralnych. 17 października zagramy w Zabrzu podczas XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Ideą festiwalu jest pokazywanie realizacji dramatów najnowszych, które starają się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym. "Diabła i tabliczkę czekolady" obejrzeli również widzowie 22 Festiwalu Konfrontacji Teatralnych, którego byliśmy Partnerem. W ramach Festiwalu w Teatrze Osterwy zostały pokazane jeszcze dwa spektakle: "Dybbuk" z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej oraz "Hymn do miłości" z Teatru Polskiego w Poznaniu.

6 października odbyła się prapremiera spektaklu "Sposób na Alcybiadesa" [na zdjęciu], na podstawie kultowej książki Edmunda Niziurskiego, w reżyserii Piotra Ratajczaka. Przedstawienie zostało gorąco przyjęte nie tylko przez publiczność młodzieżową, ale również przez dorosłych, którzy z sentymentem wracają do czasów szkolnych. To kolejny, po "Księciu i żebraku", spektakl familijny od samego początku cieszący się ogromną popularnością.

W połowie października rozpoczęliśmy próby do spektaklu "Hindełe, siostra Sztukmistrza" Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego. Reżyser jest związany z Lublinem od wielu lat, jednak ta realizacji będzie pierwszą dla Teatru Osterwy. Kilka słów o spektaklu: W drodze na aranżowany ślub 21-letnia Hindełe Singer wyrywa strony brulionów zapisanych swoimi opowiadaniami, drze je na maleńkie kawałeczki i wyrzuca z okna jadącego pociągu. Pomieszane fragmenty zdań w jidysz unoszą się na wietrze i opadają na ziemię gdzieś między Lublinem, Warszawą a Berlinem. Siostra noblisty, Izaaka Baszewisa Singera i nie mniej znanego Izraela Joszui Singera, pierwsza pisarka w rodzinie. Pojawia się nagle gdzieś w środku między opowieściami jej braci, niewiele o niej wiadomo. Bibliofil, amerykański krytyk, badaczka, syn, a za nimi my, każdy na swój sposób podąża jej śladami i próbuje poskładać ją z tych porozrzucanych kawałków: niekochanej córki, zapomnianej artystki, opętanej przez dybuka Racheli i wybierającej męski strój Jentł z prozy Izaaka Singera. Wciąż nasuwa się pytanie: po co nam ona? Dlaczego właściwie chcemy ją odnaleźć? Czy obraz będzie pełniejszy, gdy dołożymy do niego te brakujące puzzle? I nagle w ślad za jej historią, pojawiają się inne, wcześniej nieusłyszane historie kobiet, które dziś domagają się głosu. Prapremiera zaplanowana jest na 16 grudnia, bilety już w sprzedaży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji