Artykuły

Łódź. Teatr Powszechny rozpoczął próby do sylwestrowej premiery

Premiera farsy Raya Cooneya "Wszystko w rodzinie" została zaplanowana na sylwestrowy wieczór w łódzkim Teatrze Powszechnym. Taki wybór repertuaru to w Powszechnym tradycja; co roku w styczniu na Dużej Scenie prezentowana jest nowa komedia.

- Teatr Powszechny jest Polskim Centrum Komedii - miejscem, które prezentuje szerokie spektrum gatunku. Gramy napisane specjalnie dla nas komedie Juliusza Machulskiego, sztuki młodych dramaturgów czy czarne komedie ocierające się o groteskę i absurd - mam tu na myśli m.in. naszą ostatnią prapremierę, czyli 'Dryla ' Wojciecha Bruszewskiego. Ten repertuar uzupełniają farsy Cooneya czy Camolettiego - zaznaczyła dyrektor Powszechnego Ewa Pilawska.

Akcja farsy "Wszystko w rodzinie" rozgrywa się w jednym z londyńskich szpitali. Jego pracownicy w świątecznej atmosferze przygotowują się do bożonarodzeniowego przedstawienia, podczas gdy spokojne życie doktora Davida Mortimera w obliczu nieoczekiwanych okoliczności ulega gwałtownej zmianie - spiralę szalonych sytuacji nakręcają dawne romanse i duchy przeszłości.

Próby do sylwestrowej premiery już się rozpoczęły. Reżyserem spektaklu będzie Giovanny Castellanos - to jego trzecia z kolei realizacja w Powszechnym. Zdaniem reżysera, aktorzy tego teatru bardzo dobrze "czują" sztuki komediowe, które - wbrew pozorom - są trudnym gatunkiem teatralnym.

W powszechnym tradycją stało się także wystawianie drugiego sylwestrowego przedstawienia, na które osoby bezrobotne mogą kupić bilet za symboliczną złotówkę. W tym roku - jak podała Pilawska - będzie to "Arcydzieło na śmietniku" w reż. Justyny Celedy. Spektakl miał prapremierę podczas ostatniej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

W koncepcję repertuarową Teatru Powszechnego w Łodzi wpisuje się organizowany od pięciu lat konkurs "Komediopisanie", którego celem jest tworzenie nowego kanonu polskiej komedii. Laureatami konkursu na najlepszą farsę byli m.in. Juliusz Machulski, Paweł Mossakowski, Dominik W. Rettinger, Jarosław Jakubowski, Fred Apke, Przemysław Jurek, Michał Kmiecik i Radosław Paczocha, a w czasie ostatniej edycji - Jakub Wojnarowski ze sztuką "Woody Allen ukradł mi dowcip".

Nagrodzone komedie miały swoje prapremiery na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi, w Teatrze Telewizji i na scenach innych teatrów; były tłumaczone na języki obce i przesłane do krajowych i zagranicznych agencji dramaturgicznych. Zostały też opublikowane w wydanej przez Polskie Centrum Komedii "Antologii współczesnej polskiej komedii".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji