Artykuły

Toruń. Lalkowe "Spotkania" także dla dorosłych

MFTL "Spotkania" to jedna z największych międzynarodowych imprez odbywających się w Toruniu. Festiwal teatrów lalkowych zacznie się już 13 października XIV Przeglądem Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Innym Okiem"

O Do Grodu Kopernika co roku przyjeżdża kilkanaście teatrów z różnych zakątków Europy, by pokazywać przedstawienia, których głównym aspektem jest animacja lalkowa. Wbrew stereotypom panującym w Polsce nie jest to festiwal adresowany wyłącznie do dzieci. W ciągu tygodnia przed południem prezentowane są spektakle dla młodych i najmłodszych widzów, zaś wieczorem dla dorosłych. Konkursowe przedstawienia oceniają dwa składy jurorów: dziecięcy i profesjonalny. Każde z gremiów przyznaje swoją nagrodę.

Co w tym roku zobaczymy na festiwalu? Teatr Pinokio z Łodzi przyjedzie do nas ze spektaklem "Tuliluli" na podstawie tekstu Joanny Kulmowej. - To rodzaj instalacji teatralnej. Scenariusz powstał z myślą o najmłodszym widzu - opowiada Zbigniew Lisowski, dyrektor Baja Pomorskiego.

Widzowie wraz z aktorkami odbywają podróż po świecie nocnego nieba: bawią się księżycowym światłem, balonowymi chmurami, lecą na księżyc, który spada na ziemię w postaci wielkiej jasnej kuli.

Pinokio pokaże także w Toruniu widowisko "Samograj" [na zdjęciu]. - To spektakl Konrada Dworakowskiego, zbudowany z obrazów opartych na ruchu i grze aktora. Realizatorzy przedstawienia pokazują widzom, jak bez użycia słowa, z przedmiotów można budować każdy z wymyślonych światów i każdą historię - mówi Lisowski.

Znany reżyser Paweł Aigner zrealizował "Szelmostwa Skapena" na podstawie Moliera w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Aktorzy wystąpią w maskach według projektów scenografa Pavla Hubiczki, który inspiracje czerpał z tradycji włoskiej commedia dell'arte.

Theater des Lachens z Frankfurtu przedstawi w Toruniu dwa widowiska: "Książę Hamlet" i "Mały Wiatr". W pierwszym z nich Friedrich Karl Waechter opowiada znaną szekspirowską historię Hamleta, ale z perspektywy dwóch towarzyszy zabaw Hamleta: Kaspara i Miśka. Drugi spektakl opowiada przygody Małego Wiatru i jego starszych braci: Wiatru Północy, Wschodu, Południa i Zachodu. - Myśleliśmy, żeby zaprosić jeszcze do nas jeden spektakl z Frankfurtu, ale zdecydowaliśmy, że znakomitego "Don Kichota" pokażemy za rok - mówi Lisowski.

Theatre Karlsson Haus z Petersburga zaprezentuje toruńskiej widowni "Opowieść o Wani i tajemnicach rosyjskiej duszy". - Jednoosobowy spektakl, grany znakomicie przez Michaiła Szełomiencewa i cały ensemble prostych drewnianych figurek w dość klaustrofobicznej przestrzeni, był nie tylko okazją do zademonstrowana efektownych działań animacyjno-lalkarskich, świetnej pracy aktorskiej, ale i przejmującej refleksji o naturze ludzkiej - tak opisuje to widowisko Marek Waszkiel w piśmie "Teatr Lalek".

Banialuka z Bielska-Białej stworzyła adaptację "Króla Maciusia Pierwszego" na podstawie powieści Janusza Korczaka. Niekonwencjonalna inscenizacja Konrada Dworakowskiego jest próbą skonfrontowania klasycznej historii ze współczesnością.

Torunianie zobaczą także "Żyrafę" w wykonaniu Hop Signor Puppet Theatre z Grecji. To już druga wizyta tego zespołu na Spotkaniach. Co zobaczymy na scenie? - Łącząc animację z formą nieożywioną, pokazujemy opowieść o życiu, które istnieje w każdym przedmiocie, budząc konkretne emocje i uczucia. Dzięki kontaktowi z magiczną żyrafą, bohaterowie naszej opowieści przypominają sobie o swoich zdolnościach do miłości, przyjaźni i śnienia - opowiadają twórcy spektaklu.

Teatr Animacji z Poznania zajął się słowiańską demonologią w "Opowieściach z niepamięci". Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom i zaprojektował wyjątkowe lalki. "Hulyet hulyet" w wykonaniu Teatru Figur w Krakowie to zaś poetycka opowieść o życiu w getcie. Inspirowana zdjęciami i pamiętnikami instalacja teatralna zrealizowana jest w formie cieniowego teatru mansjonowego. Spektakl wyreżyserowały Dagmara Żabska i Alla Maslovskaya.

Guliwer z Warszawy zaprezentuje przedstawienie "Różowy gość" w reżyserii Marii Wojtyszko, która w groteskowy i humorystyczny sposób mówi o rodzinnych relacjach, stereotypach i przyzwyczajeniach.

Stary Teatr Karola Spisaka z Nitry przygotował własną wersję "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupery'ego. - To kilka opowieści o bohaterach, których życie zmienił Mały Książę - wyjaśniają twórcy spektaklu. - Nauczył ich, że jakakolwiek praca traci sens, jeśli nie służy dobru innych. Po marionetkowej części dramatu następuje dyskoteka, której gwoździem programu jest koncert zespołu "Książę i Róże" na planecie Małego Księcia. Grane pieśni i melodie poruszą nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorosłych.

"Blisko" to dzieło reżyserki Alicji Morawskiej-Rubczak, która przygotowała to przedstawienie w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. - To spektakl, który porusza dziecięce zmysły, przy jednoczesnym odwoływaniu się do historii życia. Razem z publicznością będziemy odkrywać historie - jedna za drugą, ukryte w sobie; historie, które są nam wszystkim bliskie, a które jednocześnie pomagają nam zbliżyć się do innych - mówią twórcy przedstawienia.

Divadlo Radost z Brna przyjedzie z "Trzema bajkami dla łotrów" Vlastimila Peszka. - Brno to bardzo teatralne miasto. Mają swoją scenę lalkową i muzyczną, a także szkolę teatralną. Zaprezentują w Toruniu widowisko, które wymaga aktywnego zaangażowania młodych widzów - opowiada Lisowski.

Wrocławski Teatr Lalek zaprezentuje lalkową sztukę dla dorosłych "W środka słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi w reżyserii Agaty Kucińskiej. - Tekst Pałygi zakwalifikował się do finału konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Otrzymał także Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną - dodaje Lisowski.

Na zakończenie festiwalu zobaczymy spektakl "Dziady. Noc Druga" teatru Wierszalin z Supraśla.

- Jeśli ktoś widział pierwszą część tego przedstawienia na festiwalu Klamra w Toruniu, to teraz będzie miał szansę zobaczyć jego wyjątkową kontynuację - mówi dyrektor Baja.

Tradycyjnie poza konkursem swoje przedstawienia pokażą także torunianie z Baja Pomorskiego. Pierwszego dnia festiwalu w scenerii amfiteatru zobaczymy "Legendy toruńskie" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Baj pokaże też "Robinsona Crusoe", którego na podstawie znanej powieści Daniela Defoe wyreżyserował Zbigniew Lisowski. Trzecią propozycją z Torunia jest "Baśń o Złotej Rybce" Katarzyny Kawalec. Reżyserka zajęła się wątkami z tradycyjnych baśni i dziełami Bolesława Leśmiana.

13 października podczas festiwalu odbędzie się XIV Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Innym Okiem", podczas którego zobaczymy aż 11 spektakli.

W tym roku klubem festiwalowym jest NRD przy ul. Browarnej 6. W kawiarni Baja powstanie za to specjalny kącik dla najmłodszych widzów. 21 października o godz. 17 koncert da formacja Kalesons.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji