Artykuły

Gdynia. Royal Moscow Ballet z "Jeziorem łabędzim" w Arenie

Już 26 listopada Royal Moscow Ballet po raz kolejny odwiedzi Trójmiasto, prezentując w Gdynia Arenie spektakl "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego w choreografii stworzonej przez Mariusa Petipę, Lwa Iwanowa i Anatolija Emelianowa.

Kilkadziesiąt osób na scenie, choreografia dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, piękna muzyka i bajeczne stroje sprawią, że dobrze znana historia tragicznej miłości zaklętej w łabędzia Odetty i księcia Zygfryda zapewni wiele niezapomnianych wzruszeń.

The Royal Moscow Ballet, zwany Koroną Moskiewskiego Baletu, w zaledwie 20 lat podbił świat, zdobywając uznanie publiczności.

- Artyści zachwycili publiczność profesjonalizmem oraz umiejętnym połączeniem wizji sztuki baletowej i współczesnej konwersacji artystycznej. Ich spektakle zachwycają kolorem, strojami, przepiękną muzyką i choreografią - co wszystko razem tworzy magię na scenie - mówi Justyna Napieraj z Prestige MJM, organizatora polskiego tournee Royal Moscow Ballet.

Rosyjski zespół na przestrzeni lat występował w Trójmieście wielokrotnie. Tym razem, 26 listopada o godz. 20 w Gdynia Arenie zobacz na mapie Gdańska, rosyjscy baletmistrze zaprezentują "Jezioro łabędzie" - arcydzieło Piotra Czajkowskiego, z choreografią stworzoną przez Mariusa Petipę, Lwa Iwanowa oraz Anatolija Emelianowa.

Niesłabnąca popularność opowieści sprzed przeszło 100 lat

Historią zaklętej w łabędzia Odetty, zakochanej bez pamięci w księciu Zygfrydzie, od ponad stu lat zachwyca się publiczność na całym świecie. Ponadczasowa opowieść była wielokrotnie parafrazowana przez twórców reprezentujących najróżniejsze dziedziny sztuki - scenki zaczerpnięte z niej zdobiły płótna obrazów, stanowiły inspirację do stworzenia filmów fabularnych, animowanych oraz sztuk teatralnych.

Mimo tak licznych i rozmaitych nawiązań, pierwotna wersja "Jeziora łabędziego" się nie znudziła i nie zdezaktualizowała. Przeciwnie - spektakle baletowe cieszą się niesłabnącą popularnością, oczarowując publiczność opowieścią o ludzkich namiętnościach, walce dobra ze złem, zdradzie i bólu.

- Tym razem zapraszamy na niecodzienne wydarzenie. Z pewnością będzie to wspaniały spektakl. Balet wyraża bowiem swoje przesłanie przepięknym językiem tańca. A ponieważ sztuka do muzyki Piotra Czajkowskiego opowiada o odwiecznej walce dobra ze złem, w tym przypadku, język tańca w niezwykle sugestywny sposób opowiada o tym, co od początku dziejów stanowi dylemat ludzkości. Będą to więc inscenizacje nie tylko ujmujące pięknem muzyki, strojów i choreografii, ale także głębi przesłania - mówi Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

Fakt, że historia, mimo upływu lat, nie straciła na aktualności, jest nie tylko zasługą jej twórców, ale także odtwórców, którzy dokładają niemałych starań, aby arcydzieło Czajkowskiego zaprezentować na scenie. Na jakie zdobywają się poświęcenia i jakie mają wymagania?

Bogactwo kostiumów i dziesiątki zużytych puent

Aby wykonać pełnej długości widowisko baletowe na najwyższym poziomie, nie można nakładać na siebie ograniczeń ani w zakresie obsady, ani kostiumów czy scenografii. Z przepychem i rozmachem działają również artyści z The Royal Moscow Ballet - podczas inscenizacji "Jeziora łabędziego" na scenie zobaczymy 20 tancerzy oraz 12 tancerek. Warto również nadmienić, że każdy z tancerzy baletowych każdego dnia poświęca przynajmniej 7 godzin na próby. A że od tańca buty się niszczą, główna balerina potrafi zużyć od 5 do 10 puent rocznie.

- Wszystko zależy od rodzajów obuwia. Jeśli są to buty z dodatkiem plastiku, wtedy baletnica korzysta z nich przez dłuższy czas. Jeśli jednak są wykonane głównie z materiałów naturalnych, wtedy baletnica korzysta z nich znacznie krócej - informuje Justyna Napieraj.

Niezwykle istotna jest również temperatura powietrza zarówno na scenie, jak i w pomieszczeniu, gdzie odbywają się próby.

- Minimalna temperatura na scenie musi wynosić przynajmniej 18°C, zarówno podczas prób, jak i w trakcie spektaklu. W garderobach z kolei nie może być mniej niż 22°C. Wytyczne odnośnie temperatury na scenie i w garderobach zawarte są nawet w riderze grupy baletowej - zdradza Napieraj.

W wydarzeniu baletowym wystawianym przez The Royal Moscow Ballet, w zależności od spektaklu, wykorzystuje się od 50 do 80 strojów.

Dwie dekady i ponad 200 tys. spektakli

W 2017 roku Royal Moscow Ballet obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Założycielami zespołu są: Anatolij Emelianow - dyrektor artystyczny zespołu, dyrektor festiwalu baletowego "Constelation Russia", tancerz rosyjskich i amerykańskich scen oraz Anna Aleksidze - uznana już prima balerina, tańcząca główne role w wielu przedstawieniach. Pierwszy spektakl pt. "Cross Winds" Royal Moscow Ballet wystawił w 2002 roku. Co było do przewidzenia, premiera baletu odniosła duży sukces.

Od tamtej chwili każdego roku Royal Moscow Ballet prezentuje przed publicznością około 50 przedstawień. Wśród nich są zarówno tytuły klasyczne, np. "Dziadek do orzechów" czy "Jezioro łabędzie", ale również przedstawienia baletowe w stylu nowoczesnym. W ciągu dwóch dekad działalności, zespół odwiedził ponad 25 krajów na całym świecie, niektóre z nich po wielokroć, wystawiając łącznie przeszło 200 tysięcy spektakli baletowych.

Jako profesjonalna grupa baletowa, The Royal Moscow Ballet nie bierze udziału w żadnego rodzaju konkursach ani festiwalach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji