Artykuły

Poznań. Bortkiewicz debiutuje w Operze

Premierę "Rigoletta" Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza wystawi w sobotę Teatr Wielki w Poznaniu. Kierownictwo muzyczne obejmie Gabriel Chmura. W tytułowej roli zaprezentują się Jerzy Mechliński i Dario Solari.

Marcin Bortkiewicz (na zdjęciu podczas próby) jest scenarzystą, aktorem i reżyserem filmowym i teatralnym, autorem nagradzanego filmu "Noc Walpurgii". Realizacja w poznańskim teatrze jest jego operowym debiutem.

- Chciałbym "Rigoletto" zrealizować tak, jakby Friedrich Murnau i Ernst Lubitsch zrealizowali go w kinie niemym. Czyli opowiedzieć tę operę jak interesującą gotycką historię z lekkością ironicznej komedii, pamiętając o tym, że jest to opowieść o ludzkiej naturze - historia koniunkturalisty, który uwikłał się moralnie i etycznie, i padł ofiarą najstraszniejszego, czyli ofiarą tego, na co sam sobie pozwolił - powiedział Bortkiewicz o swojej pracy.

Jak dodał, do inscenizacji "Rigoletta" zainspirował go "kalejdoskop obrazów z różnych kultur: perspektywa z obrazów Piero della Francesca, architektoniczne ilustracje z Godzinek księcia Jana de Berry, ale również codzienne życie wsi na rycinach Hiroshige Utagawy".

Na kształt poznańskiej realizacji wpływ miała też gotyckość zawarta w literackim pierwowzorze libretta, dramacie Wiktora Hugo. - Ta materia wymaga specjalnej narracji, opowiadania światłem i mrokiem. A ja lubię ciemność, lubię noc - zaznaczył autor.

Scenografię do opery w trzech aktach z librettem Francesca Marii Piave przygotował Paweł Dobrzycki. Za choreografię odpowiada Iwona Runowska, za kostiumy Dorota Roqueplo. Kierownikiem chóru jest Mariusz Otto.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji