Artykuły

Toruń. Kożuchowska, Englert i Stuhr na Tofifest

Tofifest zdradza kolejne elementy programu 15. edycji. W tym roku na festiwalu gościć będą znani aktorzy: Małgorzata Kożuchowska, Jan Englert i Maciej Stuhr, którzy odbiorą specjalne wyróżnienia.

Wieloletnią tradycją toruńskiego festiwalu jest Flisak - nagroda dla artysty, który rozsławia imię naszego regionu. Wśród laureatów tego wyróżnienia są m.in. aktorzy Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, aktorki Olga Bołądź i Magdalena Czerwińska, a także reżyserzy Tomasz Wasilewski, Maciej Cuske, Marcin Sauter. Tym razem nagrodę otrzyma urodzona torunianka - Małgorzata Kożuchowska. Ta bez wątpienia jedna z największych obecnie gwiazd polskiego kina i telewizji zasłynęła dzięki rolom Hanki Mostowiak w "M jak Miłość", Natalii Boskiej w "Rodzince.pl" i Moniki Boreckiej w "Drugiej szansie". Kożuchowska przyjedzie do Torunia 28 października.

Złote Anioły Tofifest

Wyróżnienie za całokształt twórczości odbierze zaś Jan Englert, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych. Zadebiutował rolą łącznika Zefira w "Kanale" Andrzeja Wajdy. W swojej długiej karierze pracował m.in. na scenie Teatru Współczesnego, Teatru Polskiego i Teatru Narodowego w Warszawie. Obecnie jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie, a od roku 2003 piastuje stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Narodowym. Zagrał m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Janusza Zaorskiego, Filipa Bajona, a także w serialach Janusza Morgensterna, Jerzego Antczaka, Ryszarda Bera, Jana Łomnickiego.

W 2011 roku statuetkę Złotego Anioła za całokształt pracy artystycznej odebrał Jerzy Stuhr. Tym razem podczas Tofifest nagrodę za "niepokorność twórczą" odbierze jego syn Maciej, który również jest znakomitym aktorem filmowym i teatralnym. Na koncie ma role m.in. w filmach i produkcjach telewizyjnych Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego, Filipa Bajona, Olafa Lubaszenki, Władysława Pasikowskiego, Wojciecha Smarzowskiego, Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy. Teraz możemy go oglądać w serialu kryminalnym "Belfer". Maciej Stuhr wystąpił także w realizowanym w Ciechocinku i Toruniu filmie "Excentrycy".

Seriale HBO w kinie za darmo

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej organizatorzy festiwalu zdradzili, że po raz pierwszy w programie pojawią się darmowe projekcje seriali telewizyjnych. - Postanowiliśmy zwrócić szczególną uwagę na ten wyjątkowy fenomen kulturowy. W selekcji ostatniego festiwalu w Cannes pojawiły się produkcje firmowane przez Amazon i Netfliksa, co wywołało bunt wśród niektórych filmowców, bo tych obrazów nie można było obejrzeć w sali kinowej. Rozpoczęliśmy współpracę ze stacją HBO, która jest producentem najważniejszych obecnie seriali telewizyjnych - opowiada Kafka Jaworska, dyrektorka festiwalu.

W paśmie "HBO Specials" pojawią się najgorętsze produkcje sezonu: mistrzowski feministyczny dramat obyczajowy z wątkiem kryminalnym i znakomitą obsadą, kronika narodzin amerykańskiego pornobiznesu na tle rewolucji obyczajowej lat 70. i nowa, mroczna odsłona polskiej opowieści o zbrodniach na bieszczadzkim pograniczu, czyli "Wielkie kłamstewka", "Kroniki Times Square" i "Wataha 2".

Festiwal zacznie się 21 października i potrwa ponad tydzień. Więcej informacji: www.tofifest.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji