Artykuły

Olsztyn. Kolumbijczyk pochylony nad Walczakiem

- Polska rzeczywistość jest mi bliska - mówi Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser. W Teatrze im. Jaracza realizuje spektakl dyplomowy na podstawie sztuki młodego dramaturga Michała Walczaka.

Skórę - głównego bohatera sztuki "Podróż do wnętrza pokoju" [na zdjęciu] poznajemy, kiedy snuje plany rozpoczęcia samodzielnego życia. 32-latek, będący na utrzymaniu rodziców, chce znaleźć pracę, wynająć mieszkanie i przeprowadzić się tam z narzeczoną. Słowem rozpocząć samodzielne życie. Życie dopisuje jednak inny scenariusz, a Skóra traci kontakt z rzeczywistością...

- To uniwersalny portret młodego pokolenia, aktualny bez względu na kraj, w którym jestem - mówi Giovanny Castellanos, kolumbijski reżyser. - Typowo polskim elementem jest tu konfrontacja dwóch pokoleń, historyczna trauma. Od kilku lat żyję tu, więc też zmagam się z problemami polskiej rzeczywistości. Są dla mnie inspiracją.

Świeża energia

W spektaklu dyplomowym studentów III roku studium aktorskiego zobaczymy sześcioro adeptów: Helenę Marek, Noemi Rogalewską, Martę Powałowską, Wojciecha Grochowalskiego, Grzegorza Gromka i Marcina Zarzecznego oraz Jarosława Borodziuka, aktora Teatru Jaracza. Jak twierdzi reżyser, młodzi aktorzy nie mieli łatwego zadania podczas realizacji spektaklu.

- To skomplikowany tekst, Walczak wysoko stawia poprzeczkę - mówi Castellanos. - Autor bawi się nie tylko słowem, ale też czasem i przestrzenią akcji. O tyle łatwiej pracować ze studentami, że ich energia jest świeża, nie są skażeni doświadczeniem na scenie.

- Mamy wokół siebie wielu takich ludzi, którym brakuje pomysłu na życie i miotają się - mówi Noemi Rogalewska, sceniczna Ojco-matka. - Często jest to kwestia wychowania, słabości, lęków przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

- To typy rysowane w sztuce grubą kreską, ale pokazujące kondycję pokolenia, którego część pogubiła się - dodaje Helena Marek, odtwórczyni roli Elki. - Sztuka nie szczędzi mu szpilek.

Filmowe spojrzenie

Muzykę do spektaklu napisał Robert Bielak, kierownik muzyczny teatru, kompozytor. - To inna muzyka niż ta, którą pisałem do tej pory - mówi autor. - W mieszance stylów znajdzie się między innymi disco polo, które wrosło w naszą polską rzeczywistość. W pracy zastosowałem tzw. filmowe spojrzenie. Opisuję muzyką sceniczne obrazy.

Autorką scenografii jest Aneta Suskiewicz-Majka. Spektakl otworzy w niedzielę Tydzień Młodego Teatru Prolog, prezentującego spektakle dyplomowe z Polski, Rosji i Ukrainy.

***

Giovanny Castellanos

Ur. w 1979 roku w Kolumbii, od 13 roku życia uczęszczał na warszaty teatralne, gdzie poznał twórczość Grotowskiego i Stanisławskiego. Do Polski przyciągnął go teatr. W 1994 obronił dyplom reżyserski w PWST w Krakowie. Zrealizował spektakle w Kolumbii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Hiszpanii i Polsce. W olsztyńskm teatrze wyreżyserował "Pętlę" na podstawie opowiadania Marka Hłaski na scenie kameralnej oraz "Mur" Paula Sartre'a.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji