Artykuły

Łódź. "Nabucco" po raz 180. na scenie Teatru Wielkiego

Po raz 180. zaprezentowana zostanie we wtorek 10 października w Teatrze Wielkim w Łodzi opera Giuseppe Verdiego - Nabucco. W tym roku mija 30 lat od premiery tego dzieła na łódzkiej scenie.

Emilia Rzeźnicka z Teatru Wielkiego przypomina, że to monumentalne dzieło Verdiego po raz pierwszy wystawiono 175 lat temu w mediolańskiej La Scali. Jej zdaniem jest to jedna z najchętniej oglądanych oper świata. 30 lat temu - w 1987 r. - operę obejrzała łódzka publiczność.

- Nabucco stał się na długie lata hitem repertuarowym naszego Teatru, a słynna pieśń "Va pensiero" nucona była i jest nie tylko przy poważnych okazjach - uważa Rzeźnicka.

Według niej, wszyscy łódzcy wykonawcy głównych partii (a było ich kilkunastu) m.in. tymi właśnie rolami zdobywali uznanie krytyków muzycznych, sympatie widzów i wielką popularność. Przypomina, ze pierwsza w Łodzi wykonawczyni partii Abigaille - Joanna Cortes - uhonorowana została Srebrnym Pierścieniem - nagrodą za najlepszą rolę teatralną w sezonie 1987/88. - Znakomitymi kontynuatorami tego sukcesu są dzisiejsi wykonawcy głównych partii: Zenon Kowalski (Nabucco) i Monika Cichocka (Abigaille), którzy mają za sobą dziesiątki spektakli "Nabucca" - zaznacza.

Po raz 180. opera zostanie zaprezentowana łódzkiej publiczności 10 października. Wystąpią: soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

"Nabucco" to opera w czterech aktach, uznawana za jedną z największych w historii teatru muzycznego. To opowieść osnuta na kanwie biblijnej historii o dziejach narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej. Akcja rozgrywa się w czasach potęgi biblijnego króla Babilonu - Nabuchodonozora II, żyjącego około 602-562 roku p.n.e., w okresie niewoli Izraelitów.

Libretto opowiada o cierpieniach narodu żydowskiego w czasie okupacji babilońskiej. Przedstawienie słynie z oszałamiających rozmachem scen zbiorowych i porywających arii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji