Artykuły

Kalisz. Współczesne prawykonanie opery Karola Kurpińskiego

"Aleksander i Apelles" to opera jednoaktowa Karola Kurpińskiego, wystawiona po raz pierwszy w Teatrze Narodowym Warszawskim 17 marca 1815, współcześnie nigdy nie wykonana. 6 października zobaczymy ją w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego o godz. 19.30.

Antyczna historia w przekładzie L.A. Dmuszewskiego z muzyką Karola Kurpińskiego zainauguruje sezon artystyczny 2017/2018 Filharmonii Kaliskie.

Libretto opery oparte jest na antycznej historii trójki bohaterów: Aleksandra, Apellesa oraz Pankasty. Otóż Aleksander przybywa z Panakastą do pracowni słynnego mala-rza-portrecisty Appelesa, by zamówić portret. Król przed opuszczeniem pracowni zwierza się malarzowi, że kocha Pankastę, która nie odwzajemnia uczuć. Między Pankastą a Apellesem nawiązuje się miłość od pierwszego wejrzenia. Aleksander po powrocie, dowiedziawszy się wszystkiego, rezygnuje ze swojej miłości.

Rolę Aleksandra wcieli się Robert Gierlach (bas-baryton), Pankastę z Laryssy zagra Tatiana Hempel (sopran), a Apellesa - Tomasz Krzysica (tenor). Chór Męski "Koło Śpiewu" im. Karola Kurpińskiego w Sarnowie oraz śpiewacy Chóru Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" zagrają orszak dworzan Aleksandra, a także grono uczniów i domowników Apellesa. Muzykę wykona kaliska orkiestra pod batutą Adama Klocka. Reżyserem opery jest Ryszard Peryt, a za rekonstrukcję partytury odpowiada Maciej Bolewski. Współproducentem jest Wojciech Czemplik ze Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Swiętogorskiej im. Józefa Zeidlera.

Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy) są do kupienia w kasie Filharmonii Kaliskiej.

Rezerwacja pod nr tel. 62 757 07 48.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji