Artykuły

Rzym. "Król Roger" Szymanowskiego w Akademii Świętej Cecylii

Włosi na nowo odkrywają twórczość Karola Szymanowskiego dzięki dużemu rozgłosowi, jaki w mediach nadano wystawieniu jego opery "Król Roger" w Rzymie. W czwartek otworzy ona nowy sezon Narodowej Akademii Świętej Cecylii.

Operę, którą włoska prasa nazywa jednym z największych arcydzieł XX wieku, można będzie po raz pierwszy zobaczyć w Wiecznym Mieście, w audytorium Parco della Musica.

Na łamach gazet podkreśla się, że kompozycja o pierwszym królu Sycylii jest nadzwyczaj nowoczesna i że zachwyciła jednego z najbardziej znanych dyrygentów na świecie, Antonio Pappano, który poprowadził orkiestrę podczas jej wystawienia w Covent Garden w Londynie w 2015 roku i już zapowiedział, że zaprezentuje ją w mediolańskiej La Scali w 2021 roku. Obecnie operę wykona orkiestra i chór narodowej włoskiej akademii muzycznej pod dyrekcją Pappano. Zaśpiewa między innymi bas Łukasz Goliński (na zdjęciu).

Przed bardzo oczekiwaną czwartkową prezentacją "Króla Rogera" urodzony w Wielkiej Brytanii Pappano powiedział: - Uderzyło mnie bogactwo kolorów i głębi psychologicznej tej muzyki.

- Szymanowski dużo podróżował po Sycylii. Wyraźnie odczuwa się wpływ kultury Morza Śródziemnego w tym dziele - dodał maestro.

To muzyczne wydarzenie w rzymskim audytorium zapowiadane jest jako nadzwyczajne z powodu wartości artystycznych opery Szymanowskiego, którego twórczość i sylwetkę przypomina się obszernie w mediach, ale także ze względu na bardzo sugestywną oprawę wizualną przygotowaną przez mediolański duet artystów wideo Masbedo. Tworzą go Nicolo Massazza i Iacopo Bedogni, cenieni również przez międzynarodową krytykę.

- Używamy obrazów tak, jakby to były dźwięki. Dominującym motywem opery jest pragnienie, a my staramy się zgłębić umysł króla Rogera - powiedzieli performerzy cytowani przez dziennik "La Repubblica".

Opera Szymanowskiego pod włoskim tytułem "Re Ruggero" otwiera sezon w rzymskiej Narodowej Akademii Świętej Cecylii w przypadającą w tym roku 80. rocznicę jego śmierci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji