Artykuły

Wrocław. Przyjedzie Petr Zelenka

Znany czeski filmowiec i dramaturg Petr Zelenka [na zdjęciu] przyjedzie do wrocławskiego Firleja na polską prapremierę swojej sztuki "Rozkład jazdy".

Trzydziestoparoletni reżyser i scenarzysta podbił czeską i międzynarodową publiczność filmami "Guzikowcy" (1997 r.) i "Samotni" (2000 r., reż. David Ondricek). Autor z ironią, a jednocześnie z dużą wrażliwością opowiada o samotności mieszkańców wielkich miast. Jego ostatni film "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" obejrzało w Czechach ponad 200 tysięcy widzów. To doskonały wynik, jak na 10-milionową republikę. Zelenka odnosi też sukcesy jako dramaturg. Teatralna wersja "Opowieści" przez cztery sezony nie schodziła z afisza małego teatru w praskiej dzielnicy Dejvice. Bilety można było zdobyć tylko po znajomości. Tekst uznano za najlepszą czeską sztukę ostatnich lat.

"Rozkład jazdy" prapremierę światową miał przed rokiem w Brnie. Spektakl po raz pierwszy zaprezentowany będzie polskiej publiczności w niedzielę o godz. 19 w Firleju.

Elżbieta Mantej z Agencji Dramatu i Teatru, która zaprosiła twórcę do Wrocławia: - Zelenka to autor podróżujący. Do Wrocławia przyjedzie prosto z teatru na Słowacji. Jest ciekawy przede wszystkim gry aktorów. W Czechach sam reżyserował sztukę, chce więc porównać obie inscenizacje.

Reżyser będzie we Wrocławiu po raz pierwszy. Wcześniej gościł już w Teatrze Dramatycznym w Warszawie na premierze swoich "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie".

"Rozkład jazdy" opowiada o moralnej i artystycznej kondycji współczesnego aktora. Jest tragifarsą o ludziach teatru zagubionych w nowym, postkomunistycznym porządku. Ambitnym artystom trudno odnaleźć się w rzeczywistości, która prowadzi do komercjalizacji sztuki i w efekcie do schlebiania nie zawsze wygórowanym gustom publiczności. "Rozkład jazdy" to historia dwojga aktorów usiłujących doprowadzić ostatnie przedstawienie sztuki "Chińczycy" Michaela Frayna do szczęśliwego zakończenia. Tych dwoje musi zagrać spektakl, w którym początkowo występowało siedmiu aktorów. Rodzi to wiele groteskowych sytuacji, a jednocześnie prowadzi do odkrycia prawdy o nich samych - o ludziach i artystach.

We wrocławskiej inscenizacji zagrają Agata Skowrońska i Stanisław Melski. Ten ostatni wyreżyserował także spektakl. Muzykę napisał Zbigniew Karnecki.

"Rozkład jazdy" w klubie Firlej ul. Grabiszyńska 56. Premiera niedziela godz. 19, a potem od poniedziałku do środy godz. 19. Bilety 15 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji