Artykuły

TVP Kultura. Miesiąc z Andrzejem Sewerynem

Premierowa emisja "Dziennika czeczeńskiego Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa zainauguruje przegląd spektakli z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Na teatralne spotkania z wybitnym aktorem TVP Kultura zaprasza o godz. 20.20 w październikowe wtorki.

Aktor teatralny i filmowy o międzynarodowej sławie. Urodził się w Niemczech, szkołę teatralną ukończył w Polsce, a od 1980 roku występował we Francji. Grał u Antoine'a Viteza i Petera Brooka. Na początku lat 90. został członkiem zespołu jednego z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie - Comédie Française. Niedługo później okrzyknięto go najlepszym aktorem sezonu. Równolegle rozwijała się jego kariera filmowa. W 1980 roku za rolę w "Dyrygencie" Andrzeja Wajdy otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale. Duże uznanie przyniosły mu także kreacje w filmie "Amok" (reż. Joel Farges) oraz nagrodzonych Oscarem "Indochinach" (reż. Regis Wargnier).

Od 1989 roku Andrzej Seweryn pracuje także w Polsce. Gra i reżyseruje w Teatrze Telewizji. Pojawił się również w zagranicznych produkcjach, w tym m.in. w filmach: "La Condanna" (reż. Marco Bellocchio), "Lista Schindlera" (reż. Steven Spielberg ) czy "Całkowite zaćmienie" (reż. Agnieszka Holland). Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Srebrnego Lamparta (Locarno) oraz Orła (Polskie Nagrody Filmowe) za główną rolę w filmie Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina". Od 2011 roku sprawuje funkcję Dyrektora Naczelnego Teatru Polskiego w Warszawie, gdzie gra i reżyseruje.

***

"Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej", reż. Iwan Wyrypajew (2017 r.)

3 października/godz. 20.20

Obsada: Andrzej Seweryn.

Przygotowany z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego monodram w reżyserii Iwana Wyrypajewa z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. 3 października spektakl emitowany będzie na antenie TVP Kultura (godz. 20:20). Emisji telewizyjnej towarzyszyć będzie przeprowadzona przez Barbarę Schabowską rozmowa z pisarką, dziennikarką i autorką "Dziennika..." - Poliną Żerebcową ("Dziennik czeczeński" - postscriptum, godz. 21:30, TVP Kultura).

Tego samego dnia "Dziennik..." będzie można zobaczyć ponownie w Muzeum Powstania Warszawskiego (3 października, godz. 18:00), gdzie 1 sierpnia 2017 r. miał także swoją premierę. Po pokazie w Muzeum Barbara Schabowska poprowadzi rozmowę z udziałem m.in. dziennikarki, wieloletniej korespondentki w Rosji, autorki filmów dokumentalnych o Czeczenii - Krystyny Kurczab-Redlich oraz filozofa i publicysty Dariusza Gawina.

W "Dzienniku..." Polina Żerebcowa opisuje swoje dzieciństwo i młodość, które przypadły na lata 1994 - 2004, okres konfliktu zbrojnego. Ta bardzo osobista opowieść niepozbawiona jest jednak uniwersalnego wymiaru - wojna wszędzie jest tak samo okrutna. Aspekt ten podkreślił także twórca inscenizacji - Iwan Wyrypajew - w czasie poprzedzającego premierę spotkania z dziennikarzami: Ważne jest dla nas, żeby pozbyć się pewnego romantyzmu, z jakim podchodzimy do tematów wojny. Wojna to okropna rzecz, straszna. Nie ma w niej nic romantycznego, tak giną ludzie, jest pełno krwi i strachu. Warto czasem posłuchać także o tym, nie tylko o wielkich zwycięstwach. I właśnie o tym (a nie o wielkich zwycięstwach) dowiadujemy się z opowiedzianej przez Andrzeja Seweryna historii małej dziewczynki, a dziś dorosłej kobiety i cenionej pisarki - Poliny Żerebcowej.

***

"Ryszard III", reż. Feliks Falk (1989 r.)

10 października/godz. 20.20

Obsada: Andrzej Seweryn, Anna Polony, Mirosława Dubrawska, Ewa Mirowska, Jolanta Piętek, Wojciech Wysocki, Jerzy Trela, Jerzy Bińczycki, Krzysztof Globisz, Ryszard Sobolewski.

Inscenizacja jednej z najsłynniejszych tragedii Szekspira z Andrzejem Sewerynem w roli okrutnego władcy. Utrwalony przez Szekspira wizerunek Ryszarda III - bezwzględnego, mściwego, pozbawionego skrupułów króla - funkcjonuje do dziś. Nie inny jest Ryszard III w wykonaniu Andrzeja Seweryna. To był wielki popis Seweryna. Zbudował postać bardzo złożoną: cynika, mordercy, ale jednocześnie i człowieka bardzo wewnętrznie i zewnętrznie nieszczęśliwego, skrzywdzonego. (...) Seweryn zbudował rolę na aktorstwie dla siebie charakterystycznym: bardzo logicznie, chłodno, wręcz z matematyczną dokładnością - recenzował Łukasz Wyrzykowski w Dzienniku Zachodnim. Wyreżyserowany przez Feliksa Falka spektakl znajduje się na liście Złotej Setki Teatru Telewizji.

***

"Don Juan", reż. Leszek Wosiewicz (1995 r.)

17 października/godz. 20.20

Obsada: Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Grażyna Szapołowska, Jan Nowicki, Henryk Machalica, Grzegorz Damięcki, Krzysztof Kowalewski.

Niezwykle aktualna sztuka Moliera w inscenizacji Leszka Wosiewicza z Andrzejem Sewerynem w roli słynnego amanta. Jest to również rola, którą aktor rozpoczynał współpracę z prestiżowym teatrem Comédie Française, odnosząc olbrzymi sukces. Polska adaptacja, choć mniej spektakularna, także zasługuje na uwagę dzięki świetnej kreacji Andrzeja Seweryna oraz autorskiej koncepcji reżysera polegającej na uwspółcześnieniu słynnego dzieła. Pomijaną długo na polskiej scenie komedię przywrócił po latach tłumacz prof. Bohdan Korzeniewski, który tak uzasadniał swój wybór: "Don Juan" jest sztuką wieczyście aktualną, wraca na scenę w okresach wielkich przemian. Nie wystawiana właściwie - ginie. I zjawia się znów w czasie Wiosny Ludów. Prawdziwy renesans sztuki nastąpił jednak w czasach współczesnych. Spektakl jest zaliczony do Złotej Setki Teatru Telewizji.

***

"Krawiec", reż. Michał Kwieciński (1997 r.)

24 października/godz. 20.20

Obsada: Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Ewa Żukowska, Cezary Kosiński, Marek Gradowski, Marek Walczak.

Wielokrotnie nagradzany spektakl telewizyjny z kreacją Andrzeja Seweryna w roli głównej. Seweryn nadaje postaci Mrożka jeszcze więcej nieprzyjemnej, budzącej refleksję wieloznaczności. Aktor zaskakuje wszystkim - od mimiki do mrówczego, przypominającego chód spętanych kimonem japonek sposobu poruszania się. Seweryn jest po prostu absolutnie Wielki - pisał o znakomitej roli aktora Tomasz Lada (Życie). Udanej inscenizacji mało popularnej i mało docenianej sztuki Mrożka podjął się Michał Kwieciński. Liczne nagrody (m.in. Nagroda Ministra Kultury i Sztuki dla reżysera i odtwórcy głównej roli) dowodzą, że jego "Krawiec" to sztuka skrojona na miarę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji