Artykuły

Warszawa. Na Krakowskim Przedmieściu stanęła multimedialna instalacja

Pod pomnikiem Mickiewicza w Warszawie można skorzystać bezpłatnie lub za niewielka opłatą z dostępu do kilkuset utworów - filmów, muzyki, spektakli teatralnych, audiobooków i e-booków, największych dokonań polskiej animacji oraz wirtualnie podróżować po najciekawszych muzeach świata.

Instalacja, nazwana przez Warszawiaków "kulturalnymi regałami" to część projektu Kultura Na Widoku, pokazującego bogactwo zasobów legalnych źródeł i zachęcającego do korzystania z kultury w sposób uczciwy. Akcja potrwa do 8 października.

Utwory w Kulturze Na Widoku są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Można z nich korzystać szybko i wygodnie - wystarczy smartfon, tablet czy laptop, a dostęp umożliwiają kody QR i linki. Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców. Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB.. Jest o co walczyć.

Co znajdziemy na instalacji?

Na regale poświęconym muzyce znajdziemy między innymi polskie nowości, jak płyta Taco Hemingwaya "Szprycer", "Pióropusze" Sarsy i "Światło nocne" Natalii Przybysz. Poza tym pierwszy album "Urbanatora", "Piano.pl" Doroty Miśkiewicz, O.S.T.R., Stanisław Soyka, płyty Organka, Kultu, Darii Zawiałow, albumy Zbyszka Wodeckiego i głośne koncerty. Poza tym muzyka do Oscarowego hitu "La la Land" i filmów "Bogowie", "Sztuka kochania", "Miles Ahead".

Z polskich filmów dostępnych w KNW między innymi produkcje, które brały udział w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ("Pokot" Agnieszki Holland, "Sztuka kochania" Marii Sadowskiej), filmy najwybitniejszych polskich reżyserów (m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Koterski, Juliusz Machulski) i najnowsze osiągnięcia polskiej kinematografii, jak "Bogowie" Łukasza Palkowskiego czy "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.

Książki na instalacji Kultury Na Widoku znajdziemy w formie audiobooków i e-booków. Wybór jest ogromny - od literatury dla dzieci (powieści Marka Twaina, Juliusa Verne'a, edukacyjny "Masz prawa człowieku"), przez kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Miłoszewskiego, reportaże ("Ameryka nie istnieje" Wojciecha Orlińskiego) do poradników ("Sekrety kobiet" Ewy Woydyłło). Polską literaturę piękną reprezentują między innymi "Ślepnąc od świateł" Jakuba Żulczyka, i "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk. Z zagranicznych autorów znajdziemy Szekspira, Czechowa czy Hanyę Yanagiharę. Poza tym biografie Romana Polańskiego, Tony'ego Halika i wywiad Szczepana Twardocha z Mamedem Khalidovem.

W tym roku przypada siedemdziesięciolecie polskiej animacji, w obchody włączyła się również Legalna Kultura. W projekcie Kultura Na Widoku znajdziemy przegląd dokonań polskiej animacji, która jest doceniana na świecie, co potwierdzają dwa Oscary - za "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, polsko-brytyjską koprodukcję "Piotruś i wilk" Suzie Templeton oraz nominacja do Oscara za "Katedrę" Tomasza Bagińskiego. Poza tym mamy dostęp do dzieł między innymi: Jana Lenicy, Waleriana Borowczyka, Adama Czeczota ("Eden" z muzyka Michała Urbaniaka), Piotra Dumały (np. "Kafka") i Witolda Giersza (np. "Ślady"). Polscy twórcy udowodnili i wciąż udowadniają, że animacja może być dziełem sztuki, łączącym różne techniki - od tradycyjnych (rysunki, lalki) po nowatorskie, jak choćby technika wycinankowa, która stała się rodzimą specjalnością.

Wizyta w National Gallery w Londynie czy nowojorskim MET bez ruszania się z domu! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe. Coraz więcej muzeów i galerii otwiera swoje drzwi w Internecie, często prezentując eksponaty i obrazy, których nie zobaczymy na stałych wystawach. Dzięki Kulturze Na Widoku możemy odwiedzić najciekawsze z nich, między innymi Luwr, Muzeum Watykańskie, Ermitaż, Muzeum Picassa i Warhola, Zakazane Miasto w Pekinie, ale tez Muzeum Szpiegostwa, Kopalnię Soli w Wieliczce i Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. KNW to zwiedzanie bez kosztownych biletów, kolejek przed wejściem i tłoku przed eksponatami.

Pełną listę utworów dostępnych w tegorocznej edycji Kultury Na Widoku można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl, która jest sercem projektu.

Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury

Partnerzy strategiczni: GLS, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Rzeszów, Kraków

Partnerzy: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, AMS, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Kawałek Świata - Media, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji