Artykuły

Kraków. Nowe twarze w zespołach kilku teatrów

- Spośród aktorów wypowiedzenie złożył jedynie Marcin Czarnik - informuje Marek Mikos, dyrektor "Starego". Aktorzy z kultowego "Do DNA" zostają w Krakowie.

Jan Polewka został zaakceptowany przez ministra kultury jako wicedyrektor ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru. Stanowisko obejmie - jak powiedział nam naczelny instytucji, Marek Mikos - od 1 października.

Zespół Starego Teatru powiększa się także o dwoje aktorów - Łukasza Szczepanow-\skiego, jednego z piątki aktorów wielokrotnie nagradzanego spektaklu dyplomowego PWST "Do DNA" oraz jego koleżankę z roku - Paulinę Kondrak. Dyr. Mikos nie potwierdził pojawiających się z różnych źródeł informacji o rezygnacji z pracy Jaśminy Polak, Małgorzaty Gorol i Bartosza Bieleni. - Nikt z tych aktorów nie zgłosił mi formalnie odejścia z teatru - zapewnia Marek Mikos. Wypowiedzenie złożył wczoraj jedynie Marcin Czarnik.

Teatr im. Juliusza Słowackiego zasilą Modest Ruciński - absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie z roku 2004, a także Mateusz Bieryt - absolwent krakowskiej PWST, którego zobaczymy w roli Wacława w najbliższej premierze - w "Zemście" Fredry w reż. Anny Augustynowicz, 6 października. - Etatowymi pracownikami zostaną 1 stycznia - powiedział nam dyr. Krzysztof Głuchowski. - Jednak już teraz traktujemy ich jako członków zespołu. Przypomnijmy, że obaj aktorzy grali już w spektaklu "Z biegiem lat, z biegiem dni", który miał premierę w maju tego roku. Obaj są też autorami muzyki i opracowania muzycznego w tym spektaklu. Zespół opuszcza zaś Rafał Sadowski.

Przy okazji zapytaliśmy dyr. Głuchowskiego o nazwę tego teatru, od roku 1909 imienia Juliusza Słowackiego, obecnie przyćmiewanego na plakatach słowami "Teatr w Krakowie". - Owszem, powiększyliśmy te dwa słowa w logotypie teatru, co nie oznacza, że usuwamy jego historycznego patrona - mówi dyrektor.

Nowi aktorzy dołączyli do zespołu Teatru Ludowego. To, obecni już na nowohuckiej scenie w sezonie minionym: Cezary Kołacz i Wojciech Lato - tegoroczni absolwenci łódzkiej Filmówki oraz Maciej Namysło, absolwent wrocławskiej filii krakowskiej PWST z roku 2000, wcześniej związany z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Podjęła też pracę Weronika Kowalska, jedna z aktorek wspomnianego "Do DNA". Zaśpiewa w najbliższej premierze "Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego". Odeszli - Gabriela Oberbek i Marcin Stec.

W Teatrze Bagatela weszła do zespołu Paulina Chapko, absolwentka łódzkiej Filmówki, młodsza siostra obecnej w nim od 2006 roku Karoliny Chapko. I też wejdzie za nią w zastępstwo w spektaklu "Boeing, boeing", a zaczęła w Bagateli od roli w sztuce "Cesarz Kaligula".

Przy okazji odnotujmy, że dyrektor tego teatru Henryk Jacek Schoen, prowadzący go od 1999 r., dostał od władz Krakowa kontrakt na kolejne pięć lat, to on więc będzie wprowadzał "Bagatelę", po jubileuszu w 2019 r., w jej drugie stulecie.

Teatr Groteska - w którym trwa, mający zakończyć się w pierwszej dekadzie listopada remont - rozpocznie sezon bez zmian w zespole.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji