Artykuły

Warszawa. "Nówka Sztuka" po raz czwarty

Trzy warszawskie sceny i cztery dni z najciekawszymi przedstawieniami zrealizowanymi na podstawie współczesnych polskich dramatów - od 26 do 29 października w Warszawie kolejna - czwarta - odsłona przeglądu "Nówka Sztuka. Dramaty współczesnej Polski", który prezentuje spektakle wyróżnione i nagrodzone w 23. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Ruszyła już sprzedaż biletów.

"Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" (reż. Agata Duda-Gracz), "Siódemka" (reż. Remigiusz Brzyk), "Pomnik" (reż. Jiři Havelka), "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" (reż. Michała Wanio) i "Wbrew swojej woli" (reż. Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska) - te przedstawienia zobaczą widzowie tegorocznego przeglądu "Nówka Sztuka", organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Wymienione spektakle i ich twórcy to finaliści 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Będą prezentowane w Teatrze Ochoty, Teatrze Syrena oraz w Instytucie Teatralnym. Bilety (w cenach 40/30 zł normalne i 25/20 zł ulgowe) można kupować już od czwartku (28.09) poprzez stronę internetową Instytutu oraz w serwisie ewejsciowki.pl, a na poszczególne spektakle także w miejscach prezentacji (więcej szczegółów na stronie www.instytut-teatralny.pl).

Przegląd rozpocznie debata o współczesnej polskiej dramaturgii z udziałem dramatopisarzy i krytyków "Dramat grać", 26.09 o godz. 17:00, przed spektaklem "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" z Teatru Ochoty, pierwszym w przeglądzie "Nówka Sztuka". Przedstawienie jest groteskową opowieścią o dorastającym młodzieńcu nieradzącym sobie z otaczającą go rzeczywistością. Zwroty akcji, plejada przedziwnych postaci i absurdalne dialogi mają potwierdzać, że życie współczesnych nastolatków jest "naprawdę ciężkie", a ludzie wokół są "bardzo źli" (Nagroda im. Jana Świderskiego dla zespołu aktorskiego ufundowana przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich).

W sobotę dwa "nówkowe" spektakle to: "Pomnik" z Wrocławskiego Teatru Lalek w reżyserii Jiřiego Havelki, czyli sceniczna opowieść na motywach zbioru reportaży Mariusza Szczygła "Gottland", dla której punktem wyjścia jest historia największego na świecie pomnika Józefa Stalina. W spektaklu wielka polityka przenika się z losami zniewolonych, uwikłanych ludzi (Nagroda Specjalna dla Jakuba Krofty, dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek). O godz. 19:00 "Siódemka" Ziemowita Szczerka z Teatru Zagłębia w reżyserii Remigiusza Brzyka - szalona podróż tytułową "siódemką", "siódemeczką", "szos polskich królową", czyli drogą krajową numer 7 z Krakowa do Warszawy (wyróżnienie za reżyserię spektaklu dla Remigiusza Brzyka).

Ostatniego dnia przeglądu widzowie zobaczą finalistę 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - "Wbrew swojej woli" warszawskiej Grupy SUPERMARKET w reżyserii duetu: Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska. Na spektakl składają się dwie dokumentalne historie z czasów wojny: Calka Perechodnika, inżyniera i otwockiego Żyda oraz Alexa Kurzema, najmłodszego żydowskiego żołnierza w armii hitlerowskiej. Tragiczne losy będące świadectwem, że człowiek ma niewielki wpływ na swoje losy, gdy koła Historii obracają się bezlitośnie. A wszystko to "wbrew swojej woli".

Na sam koniec głośne przedstawienie z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu na podstawie tekstu i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz - "Będzie Pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk". Rzecz o cichej wsi, w której nie ma dzieci, w której od lat nie ocieliła się żadna krowa, a kury nie znoszą jajek. Mechanizm rodzenia i umierania został wstrzymany. Nie tworzą się nowe rodziny. Połowa domów stoi pusta, bo pozostali tutaj wyłącznie najsilniejsi. I żaden z mieszkańców nie jest normalny. Czy przygotowywane z wielką pompą wesele przerwie panowanie ciszy, ożywi lokalną społeczność i zakończy martwy sezon tradycyjnym "i żyli długo i szczęśliwie" (nagroda za reżyserię spektaklu dla Agaty Dudy- Gracz).

-----

"Nówka Sztuka. Dramaty współczesnej Polski" to organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przegląd najciekawszych realizacji współczesnego, polskiego dramatu, nagrodzonych lub wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Konkurs został ustanowiony w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzony przez Instytut Teatralny.

Partnerzy IV edycji przeglądu "Nówka Sztuka. Dramaty współczesnej Polski": Teatr Ochoty, Teatr Syrena.

Szczegółowy harmonogram dostępny na stronie www.instytut-teatralny.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji