Artykuły

Warszawa. W Żydowskim spektakl o religii. Dla małych i dużych widzów

"Ostatni syn" w Teatrze Żydowskim skierowany jest do dzieci powyżej 9. roku życia. Reżyser zapewnia jednak, że i dorośli podczas sztuki nie będą się nudzić.

Najnowsza propozycja Teatru Żydowskiego porusza niezwykle aktualny temat inności i tolerancji. Spektakl edukacyjny w reżyserii Przemysława Jaszczaka i według scenariusza Magdy Fertacz ma w przystępny sposób pozwolić młodym odbiorcom odkryć tajniki wierzeń i religii świata.

Tytułowy "Ostatni syn" wyruszy w pierwszą podróż poza bezpieczną kryjówką, w której dorastał. Nie będzie mu łatwo, tym bardziej, że za przewodnika będzie mu służyć wyszczerbiony Miecz i psychofanka Śmierć. Czy w takim towarzystwie jest szansa na spotkanie Boga? Tak, właśnie z Bogiem chce główny bohater sztuki rozmawiać. Czy jest na niego zły? Czy może wręcz przeciwnie - wierzy w moc sprawczą tego Jedynego i ma nadzieję, że Bóg odmieni losy mieszkańców jego wioski?

Tytułowy Syn będzie wędrować i zadawać podczas swojej tułaczki pytania. Będzie się zastanawiał: gdzie szukać Boga, w świecie, który "krzyczy" przemocą i "bębni" wszędobylską wojną? Jak znaleźć kawałek boskiej ciszy, jeśli Ziemia podzielona jest wielkim murem, który selekcjonuje ludzi na wrogów i jeszcze większych wrogów? I wreszcie, jak z Ostatniego Syna stać się Pierwszym, niosącym nadzieję na lepszy czas przy wspólnym ogniu?

JAK ODZYSKAĆ POKÓJ

Podczas swojej podróży Syn wymknie się na nieplanowaną wycieczkę, podczas której dostrzeże zło panujące na świecie. Wówczas rozpocznie poszukiwania tego, który mógłby pomóc w odzyskaniu pokoju na świecie. Na swojej drodze spotka Żyda, chrześcijankę, muzułmanina i buddystkę, którzy opowiedzą mu o swojej wierze, swoim Bogu, próbując przekonać chłopca do wyznawanej religii.

Główny bohater pozna nie tylko wyznawców różnych wierzeń, ale przede wszystkim siebie.

Na scenie zobaczymy: Małgorzatę Majewską, Sylwię Najah, Izabellę Rzeszowską, Monikę Soszkę, Grzegorza Kulikowskiego i Mateusza Trzmiela. Za scenografię odpowiada Marika Wojciechowska, za muzykę - Piotr Klimek, a projekcje - Aleksandra Ołdak.

Premiera "Ostatniego Syna" odbędzie się w niedzielę, 1 października. W sprzedaży dostępne są bilety (w cenie 30 zł ulgowy i 40 zł normalny) na przedpremierowy pokaz oraz na spektakle 7 i 22 października. Przypominamy, że tymczasowo sztuki Teatru Żydowskiego wystawiane są na scenie kameralnej przy ul. Senatorskiej 35.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji