Artykuły

Wałbrzych. Premiera "Kiedy mój tata zmienił się w krzak"

20 września o godz. 18 w Zespole Szkół Nr 1 im. Ignacego Paderewskiego widzowie po raz pierwszy zobaczą spektakl "Kiedy mój tata zmienił się w krzak". Dofinansowanie na produkcje tej premiery Teatr Dramatyczny otrzymał w ramach Konkursu im. Jana Dormana.

Po raz drugi Teatr zagości w wielu miejskich szkołach ze wzruszającym spektaklem i towarzyszącymi mu działaniami pedagogicznymi.

Spektakl powstał na podstawie powieści wybitnej holenderskiej autorki Joke van Leeuwen. Specjalnie dla wałbrzyskiego Teatru przetłumaczyła ją Jadwiga Jędryas, szefowa Wydawnictwa Dwie Siostry.

"Kiedy mój tata zmienił się w krzak" jest historią o wojnie i uchodźstwie, opowiedzianą z perspektywy kilkuletniej dziewczynki - Tody. Tożsamość narratorki nie jest tu jednak określana tylko poprzez status uchodźcy i doświadczenie wojenne. Spektakl jest przede wszystkim opowieścią o jej domu, wyobraźni, wspomnieniach, babci i listach od ojca - który, kamuflując się na polu bitwy - zmienił się w krzak.

Do końca roku Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zagra "Kiedy mój tata zmienił się w krzak" w szkołach 32-krotnie.

Produkcja spektaklu została dofinansowania w ramach 2. Edycji Konkursu im. Jana Dormana organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

Konkurs im. Jana Dormana jest odpowiedzią na potrzebę podniesienia jakości artystycznej przedstawień prezentowanych w placówkach oświatowych. W ramach otrzymanego dofinansowania samorządowe instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują pomysł na produkcję spektaklu wraz z działaniami edukacyjnymi dla dzieci i/lub młodzieży.

Z jednej strony konkurs stanowi wsparcie dla szkół i nauczycieli w rozwoju uczniów - oferuje przedstawienia przygotowane z myślą o ich wieku i potrzebach oraz specyficznych szkolnych warunkach. Z drugiej zaś wspiera mobilność teatrów i otwiera je na wyzwanie budowania koncepcji artystycznych w oparciu o bezpośredni kontakt z widzem poza murami teatru.

Patronem konkursu jest Jan Dorman - wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. Jako organizatorzy wyrażamy nadzieję, że jego eksperymentalna twórczość oraz głęboko podmiotowe traktowanie dziecka jako odbiorcy sztuki będą wytyczały kierunki dalszego rozwoju artystycznego teatru dla dzieci i młodzieży oraz stworzą nową jakość współpracy pomiędzy teatrem i szkołą.

Konkurs im. Jana Dormana organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji