Artykuły

Szczecin. Premiera na jubileusz Januszewskiej i Młudzika

8 pazdziernika w Teatrze Wsółczesnym będzie miała miejsce premiera "Arcydzieła na śmietniku", spektaklu z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika.

Aktorzy do realizacji kameralnej komedii zaprosili reżysera Tomasza Obarę, z którym wielokrotnie spotykali się w trakcie swojej pracy twórczej.

Eksbarmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę a może pięć dolarów? Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny? Czy Maude da za wygraną? I co właściwie możemy nazwać "prawdziwą sztuką"?

premiera: 7 października, Teatr Mały

bilety: 30 i 35 zł

***

Anna Januszewska - Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w latach 1976 - 1980 aktorka Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, obecnie (od roku 1980) aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wiele stworzonych przez nią kreacji aktorskich zapisało się w historii najnowszego polskiego teatru. Grała także w produkcjach filmowych i telewizyjnych, tworzyła scenografię i kostiumy oraz wyreżyserowała kameralne spektakle teatralne. Jest wielokrotną laureatką plebiscytów publiczności na ulubioną aktorkę szczecińskich scen, laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina i Srebrnego Medalu Gloria Artis - Zasłużony Kulturze. W 2016 roku Grand Prix na XVIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Łodzi "Letnia scena 2016" zdobył spektakl "Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie", który wyreżyserowała, stworzyła scenografię i kostiumy oraz zagrała w nim wraz z Grzegorzem Młudzikiem i Jackiem Piątkowskim.

Doskonałe role stworzyła w teatrze Anny Augustynowicz: Królowa Małgorzata w "Iwonie, księżniczce Burgunda" (główna nagroda aktorska na festiwalu Klasyka Polska w Opolu), Pani Kovacic w spektaklu "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu", Dulska w "Moralności pani Dulskiej" (spektakl nie schodził z afisza przez ponad 10 lat!), pani Róża w "Oskarze i pani Róży" (spektakl w repertuarze teatru od roku 2004), Chochoł w "Weselu", Meredith Guest w "Getsemani" czy Trinkulo w "Burzy".

Anna Januszewska znana jest także z szeregu kameralnych, intymnych spektakli stworzonych we współpracy z mężem, Grzegorzem Młudzikiem, na scenie Teatru Krypta: "Gabloty", "Związek otwarty", "Kantata na cztery skrzydła" (grany pod szyldem Teatru Kobra wraz z synem, Grzegorzem Młudzikiem jr.) oraz monodramu "Anioł na mojej drodze". Tworzyła kostiumy i scenografię do spektakli "Komora celna" i "Dwa oblicza" granych na scenach szczecińskich, m.in. we współpracy z Teatrem-3 Polskiego Związku Głuchych. Jest kuratorką Sali Strumiańskiej na Uniwersytecie Szczecińskim poświęconej Joannie Kulmowej i sceniczną interpretatorką jej poezji, czego uczy również młodych adeptów teatru.

*

Grzegorz Młudzik - Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w latach 1976 - 1980 aktor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, od roku 1980 w zespole Teatru Współczesnego w Szczecinie.

W Teatrze Współczesnym w Szczecinie pojawił się po raz pierwszy w roku 1981 w roli Wysockiego w spektaklu "Warszawianka" w reżyserii Andrzeja Chrzanowskiego. Na szczecińskich scenach (nie tylko we Współczesnym, ale także w Teatrze Polskim czy w Teatrze Piwnica przy Krypcie) stworzył ponad sto ról, między innymi w sztukach reżyserowanych przez Andrzeja Bubienia ("Gry śmiertelne", "Don Juan", "Mąż i żona"), Marka Pasiecznego ("Antygona w Nowym Jorku", "Pinokio"), Bogusława Kierca ("Sodoma", "Figle kobiet") czy też w przedstawieniach na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza i Stanisława I. Witkiewicza ("Operetka", "Historia", "Matka", "Szewcy").Wielokrotnie współpracował z dyrektor artystyczną Teatru, Anną Augustynowicz - pierwszy raz przy okazji "Klątwy" Wyspiańskiego, później wspólnie pracowali m.in. nad spektaklami "Zagraj to jeszcze raz, Sam", "Moja wątroba jest bez sensu albo zagłada ludu", "Iwona, księżniczka Burgunda", "Migrena" czy też niedawno realizowanymi przedstawieniami "Akropolis" oraz "Ślub". Za rolę Ojca w tym ostatnim Grzegorz Młudzik zdobył nagrodę aktorską na 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka polska" w kwietniu 2017 roku.

W ostatnich latach intensywnie współpracował z nowym pokoleniem docenionych w Polsce reżyserów - Grażyną Kanią ("Po sezonie. Komedia w trzech aktach"), Marcinem Liberem ("Makbet"), Radosławem Rychcikiem ("Diabeł") czy Michałem Zadarą ("Awantura Warszawska", "Wizyta starszej pani", "Nocleg w Apeninach").

Grzegorz Młudzik z powodzeniem realizuje się nie tylko na deskach teatrów - brał udział w produkcjach filmowych (zagrał m.in. w filmie "W spirali" w reżyserii Konrada Aksinowicza i serialach "Prawo Agaty", "Układ Warszawski" czy "Plebania"). Popularność przyniosła mu doskonała rola w teledyskach szczecińskiego duetu hiphopowego Łona i Webber.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji