Artykuły

"Dazmy i huzary" - inauguracja sezonu letniego w Teatrze Polskim w Szczecinie

Nie można było dziwić się wzruszeniu i powadze p. Czapelskiego, Naczelnika Woj. Urzędu Kultury i Sztuki, gdy w sobotę oddawał Szczecinowi i szczecińskiemu społeczeństwu pierwszy przybytek polskiego słowa w naszym województwie - teatr. Nie można, bo i publiczność, zgromadzona licznie na tej w swoim rodzaju historycznej premierze, była wzruszona i poważna.

Tak, słowo teatr stało się u nas wreszcie ciałem.

Teatr nasz, zgodnie z zapowiedzią jego twórcy, dyrektora Bronisława Skąpskiego, nie zawiódł oczekiwań. Pierwszy akt komedii był słabszy, widocznie w wyniku tego wzruszenia, a zatym i tremy, które i artystów ogarnęło, ale następnym już poważnych zarzutów stawiać nie można. Gra na nader zadawalającym poziomie, w świetnej reżyserji dyr. Skąpskiego, tym bardziej zasługuje na uznanie, że poprzedziły ją prace i przygotowania w gorączce i niepewności, czy aby wszystko będzie na czas gotowe. Bo nie było niczego, bo teatr powstał dosłownie z "chaosu", dzięki niestrudzonym wysiłkom dyrektora Skąpskiego, naczelnika Czapelskiego, i dzięki wielkiemu zainteresowaniu się, poparciu i pomocy finansowej wojewody szczecińskiego, płk. Borkowicza.

A o aktorach, co jeszcze napisać? świetnie kreacje stworzyli Czerny Władysław - starego huzara Grzegorza, Skąpski Bronisław - kapelana, Michelski Witold - rotmistrza, Grabowsk Maria - panią Orgonową. Bardzo "apetyczne" były pokojówki - Szmatkowska, Jachimecka i Poznańska. Zresztą, radzimy pójść i sztukę "obejrzeć". Warto Słabiej wypadli Grot Janusz w roli porucznika Edmunda i Liberda Adolfa jako stary huzar Rembo. Byli "papierowi".

Sala, niestety nieodpowiednio akustyczna: za małe podniesienie podłogi widowni sprawia, że w ostatnich rzędach nie widać jak należy. A publiczność myślę, że gdy przedstawiciele władz mogli być punktualni, cnota ta powinna obowiązywać i ogół społeczeństwa. Zapomnieliśmy o jednym jeszcze - dekoracje. Trudności zostały dość szczęśliwie pokonane, ale uważamy, że współpraca z miejscowym Związkiem artystów-plastyków wyszłaby teatrowi na dobre.

Początek dobry. Życzymy dalszej produktywnej i owocnej pracy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji