Artykuły

"Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" czyli o dyktaturze chamów

"Przedstawienie Hamleta we Wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana w reż. Tomasza Obary w Teatrze Polskim w Szczecinie. Pisze Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.

Spektakl kończy porażający finał, kiedy to przebrany w płaszcz i koronę partyjny kacyk Bukara, zaczyna swój królewski taniec

Kiedy Olga Lipińska w połowie lat 80. wystawiła w Teatrze Telewizji "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana spektakl nieprzyjemnie się kojarzył z aktualną władzą ludową. Potem poszedł w zapomnienie.

Po latach wrócił do sztuki Tomasz Obara, najpierw w Teatrze Ludowym w Krakowie, a teraz w Teatrze Polskim w Szczecinie, który tym tytułem rozpoczął nowy sezon na szczecińskich scenach.

Nie wystarczy się sprzeciwić

Historia dzieje się w przestrzeni stodoły przerobionej na dom kultury. Tu partyjny kolektyw postanawia dla ukulturalnienia wystawić "Hamleta". Reżyserię poleca nauczycielowi. Mieszkańcy nie zauważają, że wątki w sztuce Szekspira są analogiczne do ich postępków. Wioskowy kacyk partyjny i cham - Mata Bukara (Adam Dzieciniak), który utrzymuje władzę dzięki zamordyzmowi, dostaje rolę Klaudiusza, a Joca, którego ojciec trafia niesprawiedliwie do więzienia za machlojki finansowe Bukary - staje się Hamletem.

Młody Hamlet ze Wsi Głucha wychodzi na głupca, bo nie wystarczy się sprzeciwić, gdy w sprzeciwie nie znajdzie wsparcia, ani ze strony wsi, ani od konformistycznego nauczyciela, ani nawet od narzeczonej, która go oszuka. Ze złem można powalczyć tyle, na ile inni pozwolą.

W stronę skansenu

Widziałabym u Brešana postacie z krwi i kości, (co umie wykorzystać np. Wiesław Orłowski w roli Macaka, przewodniczącego rady zakładowej spółdzielni), ale większość aktorów - obsadzonych po warunkach - przerysowuje role i robi z nich postacie karykaturalne. Do tego losy bohaterów osadzone w realistycznej scenografii z lat 70. też wkładają "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" do teatralnego skansenu.

Całość kończy jednak mocny finał, o którym trudno zapomnieć. Kiedy to przebrany w płaszcz i koronę Bukara, zaczyna swój dumny królewski taniec. Podobnie jak u Mrożka w "Tangu" jest on zapowiedzią dalszego ciągu dyktatury chamów.

Teatr Polski: "Przedstawienie Hamleta we Wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana w reż. Tomasza Obary, scenografia Katarzyna Banucha, kierownictwo muzyczne Krzysztof Baranowski. Premiera 16 września 2017 r. Kolejne przedstawienia 17, 21- 23 października o godz. 19. Bilety kosztują 40 - 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji