Artykuły

Kraków. Arie operetkowe na dwa głosy

W niedzielę (17 września) Opera Krakowska przywita się z publicznością koncertem "Na dwa głosy" poświęconym pamięci solistów krakowskiej Operetki - primadonny Iwony Borowickiej oraz pierwszego amanta Janusza Żełobowskiego. Repertuar obejmie najpiękniejsze arie operetkowe.

Iwona Borowiecka i Janusz Żełobowski - dwoje wielkich artystów związanych z Operą Krakowską [na zdjęciu]. Ona, osobowość polskiej sceny muzycznej, artystka, która zachwycała talentem wokalno-aktorskim, on, artysta wszechstronny ("Piękny głos, takaż aparycja!" - napisał o nim Jerzy Waldorff), występujący zarówno w operetce klasycznej, jak i w musicalu czy komedii muzycznej. Borowiecka spędziła na scenie 37 lat, z czego 30 w krakowskiej Operetce, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w "Hrabinie Maricy" E. Kalmana. Żełobowski występował na krakowskiej scenie w latach 1957-71. Charyzmatyczny duet Opera Krakowska postanowiła przypomnieć w ramach inauguracji sezonu 2017/2018 koncertem najsłynniejszych arii operetkowych "Na dwa głosy".

W programie archiwalne nagrania z występów Iwony Borowickiej i Janusza Żełobowskiego, a także duety z "Wesołej wdówki" i "Krainy uśmiechu" F. Lehara, "Księżniczki czardasza" i "Hrabiny Maricy" E. Kalmana, "Barona cygańskiego" i "Wiedeńskiej krwi" J. Straussa oraz piosenki z repertuaru Jana Kiepury.

Główne partie zaśpiewają Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Wioletta Chodowicz, Monika Korybal-ska, Marcelina Beucher, Tomasz Kuk, Andrzej Lampert, Adam Szerszeń, Adam Sobierąjski, Janusz Ratajczak oraz Łukasz Ratajczak. W obsadzie również studenci i absolwenci Akademii Muzycznej - Paula Maciołek, znana krakowskiej publiczności m.in. z operetki "Hrabina Marica", oraz Daria Proszek, Jarosław Bielecki i Łukasz Klimczak. Artystom towarzyszyć będą Chór i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Iwona Borowiecka i Janusz Żełobowski - dwoje wielkich artystów związanych z Operą Krakowską. Ona, osobowość polskiej sceny muzycznej, artystka, która zachwycała talentem wokalno-aktorskim, on, artysta wszechstronny ("Piękny głos, takaż aparycja!" - napisał o nim Jerzy Waldorff), występujący zarówno w operetce klasycznej, jak i w musicalu czy komedii muzycznej

Morderca sopranów

Jesień w Operze Krakowskiej to cykl wydarzeń z okazji 25-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego, uwielbianego reżysera, który dla opery przygotował m.in. "Króla Rogera", "Eugeniusza Oniegina" i ostatnio, w czerwcu, "Opowieści Hoffmanna". Dwa ostatnie spektakle zostaną pokazane 29 września i 1 października ("Eugeniusz Oniegin") oraz 8 i 10 października ("Opowieści Hoffmanna") w ramach jubileuszu "25 lat Michała Znanieckiego w teatrze". Dodatkowo w przestrzeni Opery Krakowskiej będzie można obejrzeć wystawę zdjęć poświęconą najważniejszym produkcjom Michała Znanieckiego. Wernisaż 29 września.

Premierowo

Pierwszą operową premierą nowego sezonu będzie "Norma" V. Belliniego w reżyserii Laco Adamika (27-29 i 31 października). - "Norma" to dzieło uznawane za operę doskonałą, o czym mówi znana anegdota przywoływana przez Piotra Kamińskiego w kompendium "Tysiąc i jedna Opera". Gdy pewien wydawca poprosił G. Bizeta, by przeinstrumentował operę "wedle nowoczesnego smaku", autor "Carmen" odesłał partyturę, stwierdzając, że to rzecz niemożliwa, a zresztą zbyteczna. Dzieło Belliniego to sztandarowa pozycja operyjako gatunku, a "Cavatina" śpiewana przez tytułową bohaterkę w pierwszym akcie "Casta Diva" to najsłynniejsza aria wioska. Tytułowa rola jest jedną z najtrudniejszych partii sopranowych w operowym repertuarze, przez co zyskała miano "mordercy sopranów". Sięgają po nią tylko najlepsze głosy - mówi Maria Zimny z Opery Krakowskiej. Na deskach Opery Krakowskiej z tą partią zmierzą się Katarzyna Oleś-Blacha oraz Karina Skrzeszewska.

W nowym sezonie zobaczymy też premierowo spektakl "Szukając Leara: Verdi", projekt z cyklu "Głos wykluczonych" z udziałem m.in. Wojciecha Malajkata i Jerzego Artysza oraz podopiecznych domów opieki społecznej. Sztuka otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016.

Wrzesień będzie dla artystów Opery Krakowskiej okresem wyjazdów. Zespół zaprezentuje "Hrabinę Marice" E. Kalmana w reż. Pawła Aignera w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie (24 września) oraz w Sanockim Domu Kultury (26 września).

***

Koncert "Na dwa głosy" i inauguracja sezonu artystycznego 2017/2018 w Operze Krakowskiej w niedzielę (17 września) o godz. 18.30. Biletów brak. Szczegółowe informacje o nowym repertuarze na stronie opera.krakow.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji