Artykuły

Kraków. Rusza nowy sezon w Teatrze Ludowym

Wśród nowości znajdzie się m.in. spektakl "Trik Patryka" Kristo Šagora w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Zobaczymy także inscenizacje Strindberga i Wyspiańskiego.

"Trik Patryka" to spektakl o otwieraniu się na inność i oswajaniu jej. "I nie chodzi tu wyłącznie o niepełnosprawnego brata głównego bohatera. Każda z postaci, z którą rozmawia Patryk, jest w jakiś sposób inna. Od każdej z nich Patryk uczy się czegoś nowego. Nowa sytuacja zmusza głównego bohatera do działania. Żeby pomóc swojemu bratu musi opuścić swoją strefę komfortu, przekroczyć swoje granice. Wymaga to od niego odwagi, ale dzięki tej sytuacji Patryk dojrzewa, uczy się - otwiera się na świat, na innych ludzi, zdobywa cenną wiedzę i życiowe doświadczenie" - czytamy w opisie przedstawienia.

Spektakl powstał dzięki udziałowi Teatru Ludowego w konkursie im. Jana Dormana, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Celem konkursu jest podniesienie jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w szkołach i przedszkolach. Zespół teatru obiecuje, że spektakl będzie posiadał duży potencjał edukacyjny, a każdorazowa prezentacja obudowana będzie warsztatami teatralnymi prowadzonymi przez reżysera spektaklu i profesjonalnego pedagoga teatru. W ramach projektu przewidziane są również bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, którzy wezmą udział w projekcie "Konkurs im. Jana Dormana" jak i osób zajmujących się edukacją teatralną i chcących współpracować z Teatrem Ludowym. Premiera planowana jest na 18 września 2017 roku, w Zespole Szkół Społecznych nr 7 STO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Krakowie. W sumie odbędzie się 31 pokazów spektaklu.

Konieczny w Ludowym

"Zahipnotyzuj mnie - piosenki Zygmunta Koniecznego" to propozycja dla starszych widzów. Muzyczno-plastyczny spektakl w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej jest oparty na twórczości jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów piosenek, muzyki teatralnej i filmowej - Zygmunta Koniecznego. Znane kompozycje w interpretacjach nowego pokolenia artystów, usłyszymy m.in.: "Groszki i róż", "Ta nasz miłość", "Grajmy Panu", "Tomaszów". Premiera 7 października 2017 na Dużej Scenie.

Młodzi w teatrze

Kolejna propozycja Teatru Ludowego to "Życiorys Nowej Huty" (tytuł roboczy) w reżyserii Gabrieli Muskały. Spektakl przedstawia tragikomiczne przygody człowieka zagubionego w czasie i przestrzeni, który powraca do miasta, by odtworzyć swoją biografię. Scenariusz powstał w oparciu o badania prowadzone przez studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz nowohuckie oral stories, czyli prawdę i zmyślenie, dokument i mit. Premiera 25 października 2017 na Scenie Stolarnia.

W przyszłym roku planowana jest premiera "Sędziów" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, "Bajki o Raszce i inne reportaże sportowe" (tytuł roboczy) Oto Pavel'a w reżyserii Maćko Prusaka, "Baśnie tysiąca i jednej nocy" (tytuł roboczy) w reżyserii Marcina Wierzchowskiego oraz "Panna Julia" Augusta Strindberga w reżyserii Radka Stępnia.

Premiery będą miały także spektakle przygotowane przez grupy ze Spółdzielni Teatralnej. Kontynuowane będą również działania okołoteatralne - warsztaty dla dzieci, zwiedzanie teatru, bale karnawałowe, cykl "Mama i tata w teatrze", "premiery studenckie", "Kino Huta". Planowana jest również druga edycja "Festiwalu młodych reżyserów" - we współpracy z PWST w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji