Artykuły

Bielsko-Biała. 70. sezon bielskiej Banialuki - trzy premiery i międzynarodowy festiwal

Trzy premiery wystawi w jubileuszowym, 70. sezonie bielski Teatr Lalek Banialuka - zapowiedziała dyrektor sceny Lucyna Kozień. Największym wydarzeniem sezonu będzie 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej pod koniec maja 2018 r.

- Festiwal to bardzo istotne wydarzenie światowej rangi. Pracujemy już nad programem. Moim marzeniem jest, aby sprowadzić m.in. teatr z Afryki. To ogromne wydarzenie logistyczne i finansowe, ale jestem dobrej myśli. Wiemy już, że festiwalowi towarzyszyła będzie m.in. wystawa afrykańskich lalek i marionetek z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorskiej" - powiedziała Kozień.

Szefowa sceny powiedziała, że otwarcie sezonu zbiegnie się z prezentacją 300. premiery na deskach Banialuki. Będzie nią spektakl "Buratino" na motywach "Złotego kluczyka" Aleksego Tołstoja w reżyserii Słowaka Mariana Pecki. Premiera 22 września uświetni galę z okazji 70-lecia teatru.

W listopadzie widownia po raz pierwszy zobaczy skierowany do najmłodszej widowni spektakl "Smacznego, proszę wilka" baśniopisarki Marty Guśniowskiej, która wyreżyseruje sztukę. To opowieść o starym wilku, który oczekuje na ostatnią podróż. Mimo przygotowań, śmierć nie nadchodzi. Pojawia się natomiast zając. Sztuka jest opowieścią o prawdziwej przyjaźni.

- Na przełomie lutego i marca chcemy wystawić "Oresteję" Ajschylosa. Choć powstała tak dawno, wciąż ma uniwersalną wartość i może być ważnym przyczynkiem do tego, co współcześnie dzieje się wokół nas. Do współpracy przy tym spektaklu zaprosiliśmy Francoisa Lazaro, znakomitego twórcę tak głośnych przedstawień, jak "Samotność" czy "Król umiera" - powiedziała Lucyna Kozień.

Sezon zwieńczy Festiwal, który odbędzie się w dniach od 22 do 27 maja.

Festiwal odbędzie się 52 lata po pierwszym przeglądzie, zorganizowanym w 1966 r. przez Jerzego Zitzmana. Jak przypomniała Kozień, początkowo nosił on nazwę "Bielskie Rendez-Vous". Z czasem stał się jednym z najbardziej znaczących przeglądów lalkarskich w świecie. Do końca lat 80. było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji scen z Europy i spoza niej.

Od 1966 r. w Bielsku-Białej wystąpiło ponad 350 teatrów z ponad 50 krajów świata. Na festiwalu można było zobaczyć legendarne teatry, przedstawienia wytyczające nowe kierunki w sztuce lalkarskiej i artystów tworzących historię światowego lalkarstwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji