Artykuły

Łódź. "Alternatywa" hasłem przewodnim Festiwalu Łódź Miastem Kobiet

Spektakle, warsztaty, spotkania z blogerami i twórcami oraz konkurs talentów znalazły się w programie 6. edycji Festiwalu Łódź Miastem Kobiet. Hasłem przewodnim wydarzenia, odbywającego się w Łodzi od 15 do 24 września, jest "Alternatywa".

- Organizowany w Łodzi po raz szósty festiwal jest przedsięwzięciem, które powstało bardzo spontanicznie - jako odpowiedź na odbywające się w 2012 roku mistrzostwa w piłce nożnej i propozycja spędzenia czasu dla osób niezainteresowanych tym wydarzeniem. W miarę upływu lat okazało się, że to nie tylko rozrywka, ale okazja do zajęcia się swoją kobiecością i dialogu o rolach pełnionych współcześnie przez kobiety - podkreśliła wicedyrektorka Wydziału Kultury łódzkiego magistratu Halina Bernat na konferencji w środę.

Jak dodała, w trakcie kolejnych edycji Festiwal przeszedł metamorfozę, wsłuchując się w głosy uczestników i odpowiadając na ich potrzeby. W tym roku organizatorzy chcą adresować swoje działania m.in. do młodszej widowni.

- Dzieje się to poprzez dedykowane młodym ludziom wydarzenia, takie jak finał czwartego konkursu +Łódź Miastem Talentów+, który przyciąga młodzież utalentowaną w dziedzinie mody, tańca, muzyki i aktorstwa. Innym tego typu wydarzeniem będzie spotkanie z blogerami i rozmowa o nowych formach komunikacji - dodała dyrektorka Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych (AOIA) Monika Kamieńska.

Hasło tegorocznego Festiwalu - "Alternatywa" - ma prowokować do rozmów o dylematach, problemach, trudnych wyborach i możliwościach, pojawiających się w życiu każdego człowieka.

"Ta edycja jest zdominowana przez kobiecy teatr. Zaczynamy 18 września przedstawieniem +Ławeczka+ wg. Gelmana Teatru Poczekalnia, następnego dnia - +Lilka, cud miłości+, czyli opowieść o Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej prezentowana przez Krystynę Tkacz, Magdalenę Zawadzką, Joannę Żółkowską i Paulinę Holtz. Na zakończenie - 24 września - monodram w wykonaniu Doroty Stalińskiej +Żmija+ wyprodukowany 40 lat temu i wciąż cieszący się powodzeniem" - zaznaczyła Masza Bogucka z AOIA.

W ramach Festiwalu zaprezentowany zostanie także spektakl "Siła kobiety" poświęcony postaci świętej Hildegardy z Bingen.

- Była ona średniowieczną mniszką, postacią niesamowitą pod wieloma względami. Przedstawienie oparte jest na wizjach spisanych przez samą Hildegardę oraz jej emocjonalnej muzyce - wyjaśniła reżyserka Dorota Bielska.

Już 15 września festiwalowa publiczność spotka się z gościem specjalnym - Ignacym Karpowiczem. Spotkaniu z autorem "Sońki" towarzyszyć będzie prezentacja audiobooka z tą powieścią.

Poza tym zaplanowano dwa wernisaże na łódzkiej ASP - instalacji "Time for you - czas dla ciebie" Andrzeja Cieślika oraz prac Justyny Cieślik, warsztaty myślenia projektowego, spotkanie z Janiną Ochojską, a także tradycyjną Noc Kobiet z prezentacjami artystycznymi i prelekcjami medycznymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji