Artykuły

Opole. Teatr Kochanowskiego chce nawiązać do tradycji Grotowskiego

Modelatornia to działająca od roku przestrzeń opolskiego teatru. Z jej otwarciem związany był konkurs dla artystów nawiązujących w swojej twórczości do tradycji pozostawionej przez Jerzego Grotowskiego i Teatr 13 Rzędów. W tym roku "Kochanowski" zorganizował jego drugą edycję, a prace konkursowe można wysyłać do 10 września.

Modelatornia to przestrzeń stworzona z myślą o innowacyjnych i eksperymentalnych projektach artystycznych. By je propagować Teatr im. Jana Kochanowskiego w ubiegłym roku przeprowadził konkurs dla młodych twórców nawiązujących w swojej działalności do tradycji Jerzego Grotowskiego i Teatru 13 Rzędów. Intencją konkursu było zainicjowanie i prowadzenie we współczesnym kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym poszukiwań odnoszących się twórczo do zaproponowanej przez Grotowskiego formuły teatru eksperymentalnego.

Duże zainteresowanie konkursem

Do teatru wpłynęło 71 zgłoszeń, a jury w składzie: Norbert Rakowski (reżyser. dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego), Ewa Guderian-Czaplińska (teatrolog, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych), Dariusz Kosiński (teatrolog, performatyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie), Piotr Ratajczak (reżyser, konsultant programowy Teatru im. Jana Kochanowskiego) i Hubert Michalak (asystent artystyczny Teatru im. Jana Kochanowskiego) wyróżniło dwie sztuki.

Pierwszym zwycięskim projektem została "Sztuka porażki" autorstwa Tomasza Szczepanka, która była prezentowana na deskach opolskiego teatru 3 czerwca. Jury nagrodziło również Darię Kopiec i Martynę Lechman, autorki sztuki "Zakonnice odchodzą po cichu" opartej na głośnym reportażu Marty Abramowicz. Premiera tego spektaklu odbędzie się w listopadzie br. i niewykluczone, że wejdzie on do stałego repertuaru teatru.

Co przesądziło o tym, że wybrano właśnie te projekty? - Były one najbardziej przemyślane i dojrzałe- odpowiada krótko Łukasz Kustrzyński, kierownik pionu promocji i marketingu Teatru im. Jana Kochanowskiego

Modelatornia- szansa dla młodych twórców

Pod koniec sierpnia 2017 r. teatr ogłosił drugą edycję konkursu. Zainteresowani twórcy mogą wysyłać swoje projekty do 10 września, a ostateczne wyniki zostaną podane 15 listopada na stronie internetowej teatru. Laureat bądź laureaci będą mieć do dyspozycji salę Modelatorni wraz z obsługą, zaplecze administracyjne i socjalne oraz minimum 50 tys. złotych. Wyróżniona/ wyróżnione sztuki zostaną zaprezentowane w modelatorni w 2018 r., a dokładna data premiery będzie uzgadniana z dyrektorem Rakowskim.

Zgłoszenia projektów konkursowych należy dokonać w formie papierowej na adres:

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plac Teatralny 12

45-056 Opole

z dopiskiem PROGRAM MODELATORNIA

lub w formie elektronicznej na adres e-mail: konkurs@teatropole.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji