Artykuły

Śląskie. Maraton z "Weselem" Wyspiańskiego

"Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna". Te i inne słynne cytaty z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego będzie można usłyszeć 2 września w każdym zakątku kraju w ramach kolejnej edycji Narodowego Czytania.

Akcja, której pomysłodawcą i organizatorem jest kancelaria prezydenta RP, ma na celu popularyzację kanonu rodzimej literatury i promowanie czytelnictwa. Całość zapoczątkował Bronisław Komorowski "Panem Tadeuszem". Potem były dzieła Aleksandra Fredry, "Lalka" Bolesława Prusa oraz "Quo Vadis" i cała Trylogia Henryka Sienkiewicza. W najbliższą sobotę przypomnimy sobie wersy "Wesela". Dramat zwyciężył w głosowaniu internautów.

Biblioteka Śląska

W związku z akcją w całej Polsce (a nawet i za granicą) będzie można wspólnie poczytać sztukę Wyspiańskiego podczas różnych wydarzeń. W naszym województwie największe przedsięwzięcie czytelniczo-artystyczne organizują wspólnie w Katowicach: Teatr Śląski, Biblioteka Śląska oraz Silesia Film. Zainaugurowany on zostanie w gmachu biblioteki, gdzie dla uczestników przygotowano (w godz. 10.30-14) happening czytelniczy "Pod okiem Stańczyka", w ramach którego odbędzie się czytanie fragmentów "Wesela" przez aktorów Teatru Żelaznego z Katowic, warsztaty literackie i artystyczne oraz gry i konkursy dla rodziców z dziećmi. Uczestnicy będą mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z bohaterami dramatu - Panną Młodą i Panem Młodym oraz wziąć udział we wspólnym "chocholim tańcu".

Czytaniu będzie towarzyszyć pokaz filmu "Wesele" w reż. Andrzeja Wajdy i specjalna wystawa przedstawiająca najciekawsze wydania sztuki Wyspiańskiego ze zbiorów biblioteki. Zaprezentowana zostanie m.in. pierwsza edycja polska (Kraków, 1901) i katowicka (1945), pierwsze wydanie z komentarzem krytycznym (Warszawa, 1928) oraz ciekawsze edycje zagraniczne, np. wojenne (Londyn, 1940 i Budapeszt, 1942). Niektóre z eksponowanych egzemplarzy opatrzone są ciekawymi pieczęciami świadczącymi o niezwykłych losach książek, np. wojenne wydanie londyńskie trafiło do Biblioteki Śląskiej z Biblioteki 316. Dywizjonu Royal Air Force!

Teatr Śląski

Pracownicy Teatru Śląskiego, którego Wyspiański jest patronem, od godz. 17 będą czytać całość dramatu na placu przed budynkiem. Do publicznej lektury pod okiem dramaturga Artura Pałygi można dołączyć w każdym momencie. Finał akcji odbędzie się na katowickim rynku, gdzie we współpracy z Instytucją Filmową Silesia Film zaplanowano projekcję głośnego "Demona" w reż. Marcina Wrony (2015). - Zależało nam, by pokazać dzieło, w którym współcześnie motyw wesela, tak jak ponad 100 lat temu u Wyspiańskiego, staje się pretekstem do artystycznej dyskusji na temat ludzi, narodów i skrywanych wzajemnie mrocznych tajemnic. W obrazie Marcina Wrony taniec weselników przywołuje niespodziewanie dybuka - ducha zmarłej osoby, która nie może zaznać spokoju - wyjaśniają organizatorzy. Film powstał dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Miasta czytają

Będąc w Katowicach, warto również wybrać się do parku Kościuszki, gdzie w godz. 13-18 zaplanowano nie tylko głośną lekturę "Wesela" (z udziałem m.in. Miuosha czy Ingmara Villqista), lecz również koncert grupy Fortet, zabawy z wodzirejem, potańcówkę i warsztaty osadzone wokół tradycji weselnych i folklorystycznych. Uczestnicy pobawią się w przygotowywanie wianków i korali oraz spróbują sił w przygotowywaniu ludowych wycinanek. Imprezę organizuje Miasto Ogrodów.

Narodowe Czytanie organizują także m.in. biblioteki w Sosnowcu, Rybniku i Bielsku-Białej. Sosnowiczanie będą mieli okazję odczytać fragmenty "Wesela" w scenerii swojskich chat, w które zamienią się w tym dniu filie biblioteki. Podczas imprez czekać będą dodatkowe atrakcje: swojskie jedzenie, prezentacje multimedialne, quizy i krzyżówki na temat "Wesela" i Stanisława Wyspiańskiego. Akcja przeprowadzona zostanie w każdym z oddziałów biblioteki (od godzin przedpołudniowych), w Letniej Restauracji Hotelu Centrum Sosnowiec (wstęp za zaproszeniami) oraz na placu Stulecia, czyli na popularnej Patelni (od godz. 13.30.). Tam na uczestników czytania czekać będą: Poeta (w tej roli Krzysztof Korzeniowski), Para Młoda (Małgorzata Makieła i Konrad Bilski) i weselnicy. Będzie poczęstunek i książkowe upominki.

Mieszkańcy Rybnika, którzy chcą wziąć udział w akcji, powinni przyjść w godz. 11-13 na I piętro holu Biblioteki Głównej. Fragmenty "Wesela" przeczytają: prezydent miasta, bibliotekarze, a także sami czytelnicy. Tego dnia warto zabrać ze sobą własny egzemplarz sztuki i otrzymać pieczątkę tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W Bielsku-Białej czytanie zaplanowano na rynku, gdzie aktorzy Teatru Polskiego oraz Teatru Lalek Banialuka przedstawią w kilku odsłonach fragmenty dramatu.

Pełna lista miejsc biorących udział w akcji jest na stronie prezydent.pl.

--

Na zdjęciu: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji