Artykuły

Intensywny sezon szczecińskiego Współczesnego

We wtorek dyrektor Teatru Współczesnego Mirosław Gawęda podpisuje umowę z Miastem na kierowanie przez cztery sezony sceną przy Wałach Chrobrego. Zapowiada kontynuację polityki: - Myślę, że to teatr, który co ma coś do powiedzenia do namysłu, poczucia, że uczestniczymy w czymś ważnym, dla siebie, miasta.

Dziewięć nowych spektakli pojawi się w tym sezonie na deskach Teatru Współczesnego, m.in. "Król Edyp", "Lord Jim", "Ania z Zielonego Wzgórza", "Pijani" Iwana Wyrypajewa i nowa sztuka Michała Bajera. Na scenie TW zadebiutuje Karolina Sawka a Anna Januszewska i Grzegorz Młudzik obchodzić będą 40 - lecie pracy artystycznej. TW planuje też czytać dramaturgię ukraińską.

- To będzie intensywny sezon i każdy znajdzie coś dla siebie - zapowiada kolejne premiery w TW dyrektor artystyczna Anna Augustynowicz. - Jest taki czas, że teatr staje się ważnym miejscem, które pozwala odbiorcy ujrzeć rzeczywistość, która dzieje się w teatrze na zewnątrz. To ważne zadanie w teatrze repertuarowym, żeby spróbować spotkać się z jak największą ilością widzów, trafiać do wyobraźni wielu odbiorców.

Scena dla aktorów

Teatr Współczesny zaczyna grać 8 września. Lista premier rozpoczyna się 7 października, kiedy w Teatrze Małym pokaże "Arcydzieło na śmietniku" Stephena Sachsa w reż. Tomasza Obary. Czy pod strzechy skromnej bohaterki, która kupiła obraz za przysłowiowe grosze, trafiło dzieło warte miliony, którego autorem może być słynny malarz Jackson Pollock? Tą kameralną komedią nie pozbawioną refleksji o sztuce - małżeństwo aktorskie Anna Januszewska i Grzegorz Młudzika, chcą obchodzić 40 - lecie pracy artystycznej.

Scenę Propozycji Aktorskich rozpocznie w tym sezonie monodram Macieja Litkowskiego "kalifornia nieśmiertelni", który napisała jego żona Justyna Litkowska. Opowieść o celebrytach lat 60. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Od wódki w SPATiFie do Hollywood. Premiera, którą artyści realizują w ramach stypendium twórczego miasta Szczecina, w Teatrze Małym 14 października.

Klasyka na scenie

Pierwszą premiera na dużej scenie będzie "Król Edyp" Sofoklesa, klasyka europejskiej kultury, którą 4 listopada wyreżyseruje Rudolf Zioło.

Kolejny tytuł z europejskiej klasyki - "Lord Jim" Josepha Conrada zobaczymy 2 grudnia. Powstanie w koprodukcji z Teatrem im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, w reż. dyrektora artystycznego tej sceny - Macieja Podstawnego.

A na dużej scenie w maju "Ania z ZielonegoWwzgórza" Lucy Maud Mongomery w adaptacji, którą na podstawie oryginału napisze Joanna Gorecka - Kalita. Tu współczesne odczytanie tekstu proponuje reżyser Marek Pasieczny.

Nowe dramaty i szczecińskie akcenty

"Łzawe zjawy roku pamiętnego" Bogusława Kierca, to dramat nagrodzony w konkursie "Strefy Kontaktu 2016" organizowany przez TW we Wrocławiu. W lutym zostanie wystawiony w Szczecinie przez autora. W tekście Kierca Teatr zapowiada przyjrzenie się mentalności ukształtowanej w czasach PRL-u, gdzie ciągle niezapokojone potrzeby i lęk przed obecnością tych, którzy wejdą "z zewnątrz" steruje wewnętrznym zagubieniem.

Wszyscy bohaterowie sztuki przez cały czas jej trwania są pijani, ale przecież "Bóg rozmawia ze światem przez pijanych". "Pijani" Iwana Wyrypajewa w reż. Norberta Rakowskiego w marcu. W tym przedstawieniu zadebiutują na dużej scenie TW absolwenci PWSTi F w Łodzi - Karolina Sawka i Konrad Eleryk.

Michał Bajer, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, który pracuje na Uniwersytecie Szczecińskim napisał na zamówienie Teatru Współczesnego dramat "Najlepsza wiosna", który w czerwcu wyreżyseruje Natalia Korczakowska. Wychodzi od scenariusza filmowego "Bonnie i Clyde".

W czerwcu swój recital "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" zaśpiewa w Teatrze Małym Maria Dąbrowska.

Z mniejszością

Od stycznia raz w miesiącu odbywać się będzie w TW cykl czytań scenicznych dramatów ukraińskich "Goście, goście!" w Teatrze Małym, który wymyślił aktor TW Maciej Litkowski. - Będą to teksty czytane po polsku, ale z napisami ukraińskimi. Po każdym przeczytanym tekście będzie dyskusja. Warto taki dialog podjąć - zapowiada Kamila Paradowska, kierownik literacka TW.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji