Artykuły

Warszawa. Kto pokieruje Sceną Prezentacje?

Czołowe nazwiska polskiego nowego teatru ubiegają się o fotel szefa niskobudżetowej warszawskiej instytucji. Wśród nich są m.in. Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak - ustępujący dyrektorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Scena Prezentacje działa od 1979 r. Powstała z inicjatywy aktora i reżysera Romualda Szejda. Od 1982 r. działała w zakładach Norblina przy Żelaznej, obecnie kupionych przez dewelopera. W latach 80. i 90. w kameralnych przedstawieniach brali tu udział m.in. Andrzej Seweryn, Krystyna Janda i Bogusław Linda. Nowe Prezentacje mają być interdyscyplinarne i organizować festiwal-biennale sztuk performatywnych i wizualnych. Rozporządzenie prezydent miasta precyzuje: "Idea biennale opiera się na założeniu, że kultura i sztuka odgrywają kluczową rolę wbudowaniu nowoczesnego, tolerancyjnego, krytycznego społeczeństwa, działającego w poszanowaniu demokracji i wolności obywatelskich, wielości poglądów, religii, orientacji seksualnych, pochodzenia".

Kto zgłosił udział w konkursie? M.in. Tomasz Plata, dziekan Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie i kurator związany z niezależną sceną Komuna Warszawa, z której liderką Aliną Gałązką startuje w duecie. Plata ma także związki ze sztukami wizualnymi - był naczelnym pisma "Art & Business", zakładał galerię BWA Warszawa.

Startują też Paweł Wodziński i Bartosz Frąckowiak - ustępujący dyrektorzy Teatru Polskiego w Bydgoszczy, gdzie od 2014 roku tworzyli wyrazisty, zaangażowany i poruszający globalne problemy współczesności program.

Konkuruje z nimi duet kuratorski Marta Keil i Grzegorz Reske - przez ostatnie lata odpowiedzialny za program lubelskich Konfrontacji Teatralnych.

O Prezentacje ubiega się również Paweł Dobrowolski, dyrektor warszawskiego festiwalu Gorzkie Żale wraz z rozchwytywanym reżyserem Krzysztofem Garbaczewskim. A także Szymon Pietrasiewicz, który w Lublinie stworzył Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry".

Wśród kandydatów są też: Małgorzata Potocka, od 2006 r. dyrektorka prywatnego teatru Sabat; Agnieszka Kudelska - aktorka dubbingowa i producentka; aktor Marcin Zarzeczny; Ryszard Adamski z Fundacji Teatr Akademicki. Listę zamyka Jerzy Lach - były dyrektor artystyczny Teatru Praga w Warszawie i Warszawskiej Opery Kameralnej.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przesłuchania kandydatów mają się odbyć 8 września. Kto wybierze nowego szefa Prezentacji? W komisji, poza prezydent miasta i urzędnikami, zasiądą m.in. dr Iwona Kurz, szefowa Instytutu Kultury Polskiej UW, dziennikarz kulturalny Max Cegielski, animatorka Zofia Dworakowska, a także Tomasz Kireńczuk z wrocławskiego festiwalu Dialog.

Prezentacje to instytucja niskobudżetowa. W ostatnim roku miejska dotacja wyniosła 1,2 mln zł. Dla porównania: w Teatrze Powszechnym to 7,7 mln zl, w teatrze TR Warszawa - 12 mln zł, a Dramatycznym - 13 mln zł. Dla artystów związanych z organizacjami pozarządowymi czy offem to jednak wciąż sporo pieniędzy. Prezentacje nie dysponują też własną sceną. W lipcu Zarząd Dzielnicy Śródmieście przeznaczył na biuro Prezentacji lokal użytkowy przy Marszałkowskiej 84/92.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji