Artykuły

Realizacje teatralne polskich twórców

Nie tak dawno sensacją teatralną Warszawy stała się realizacja "Amadeusza" Petera Shaffera w Teatrze na Woli w reżyserii wybitnego naszego reżysera filmowego - Romana

Polańskiego. Przebywający stale za granicą Polański przygotowuje obecnie ten sam spektakl dla paryskiego Theatre Marigny. Warto dodać, że konsultantem stylu epoki i choreografem tej realizacji - podobnie jak w Warszawie jest Wanda Szczuka.

W miarę łagodzenia zaistniałych ograniczeń paszportowych

i komunikacyjnych wyruszają także za granice inni nasi twórcy teatralni, wywiązując się ze swoich wcześniejszych umów i kontraktów. I tak dla przykładu, w zachodnioberlińskim Schillertheater przebywa obecnie Erwin Axer, związany z tą sceną stałym 5-letnim kontraktem reżyserskim. Właśnie pracuje on tam nad realizacja "Szewców" Witkacego. Scenografię do tego przedstawienia opracowuje stale współpracująca z Axerem Ewa Starowieyska. Premierę "Szewców" w Berlinie Zachodnim przewidziano w połowie marca.

Z kolei do Holandii wyjechał już Jerzy Grzegorzewski, by rozpocząć próby przedstawienia "Ameryki" Kafki w Teatrze Królewskim w Hadze. Należy się spodziewać, że będzie to replika wcześniejszego spektaklu "Ameryki", przygotowanego przez Grzegorzewskiego z wrocławskim Teatrem Polskim.

Wreszcie do Jugosławii wyjechał przed paroma dniami znany scenograf - Krzysztof Pankiewicz, by zrealizować swoje projekty do wieczoru baletowego Igora Strawińskiego w stołecznej Operze Belgradzkiej. Pankiewicz przygotowuje tam scenografie dwóch baletów: "Pietruszki" i "Ognistego ptaka", prezentowanych w choreografii Dimitri Parlića

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji