Artykuły

Bytom. Inauguracja nowego sezonu Opery Śląskiej - 16 września

Koncert z popularnymi ariami pochodzących z dzieł, które w najbliższych miesiącach wystawiane będą na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu zainauguruje 16 września 73. sezon artystyczny bytomskiej sceny. Pierwsza premiera - "Romeo i Julia" Ch. Gounoda - w październiku.

Jak powiedział PAP p.o. dyrektora opery Łukasz Goik, inauguracja ma być symbolicznym zwiastunem całego sezonu. - Wszystkie te arie pochodzą z przedstawień, które prezentowane będą w nowym sezonie. To fragmenty z "Mocy przeznaczenia", "Nabucco' i "Aidy" Giuseppe Verdiego, "Carmen" Georgesa Bizeta, "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego czy wreszcie z naszej premiery "Romea i Julii" Charlesa Gounoda - podał Goik.

W koncercie "Miłość i Wojna" pod batutą Bassema Akiki i w reżyserii Henryka Konwińskiego wystąpią soliści Opery Śląskiej oraz zaproszeni goście. To m.in. Anna Borucka, Ewa Majcherczyk, Karina Skrzeszewska, Maciej Komandera, Stanisław Kuflyuk, Andrzej Lampert. Gościem specjalnym będzie Aleksander Teliga, a galę poprowadzi Ryszard Rembiszewski.

Gali inauguracyjnej towarzyszyć będzie wystawa obrazów i rzeźb Ewy Blaut pt. "Przestrzenie wyobraźni". Ekspozycja będzie prezentowana we foyer opery do końca września.

Pierwsza premiera tego sezonu odbędzie się w październiku. To wspomniana opera "Romeo i Julia" Charlesa Gounoda (1818-1893). Kierownictwo muzyczne objął dyrygent Bassem Akiki, za reżyserię i kostiumy odpowiedzialny jest Michał Znaniecki, a za scenografię - Luigi Scoglio.

Goik dodał, że kolejna premiera - planowana na początek listopada - skierowana będzie głównie do młodych widzów. Chodzi o spektakl "Mały kominiarczyk" Benjamina Brittena - operę dziecięca.

Ponadto w całym roku opera prezentować będzie zarówno przedstawienia operowe, jak i operetkowe, baletowe, musicalowe. Nie zabraknie też koncertów kameralnych i spotkań edukacyjnych.

Wśród tych ostatnich wymienić można kontynuację cyklu spotkań pod hasłem "Porozmawiajmy o operze". Tym razem melomani będą mogli spotkać się m.in. z Bassem Akiki oraz Michałem Znanieckim. Jak podała opera, m.in. na tę inicjatywę otrzymała ona dotację z resortu kultury w ramach programów "Kultura dostępna", "Edukacja kultury" oraz "Infrastruktura kultury 2017".

W ubiegłym sezonie Opera Śląska po raz pierwszy wystawił spektakl "Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego, który cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Na koniec sezonu wznowiono tam "Aidę" tego samego kompozytora.

Opera Śląska w Bytomiu - instytucja kultury samorządu woj. śląskiego - działa od 1945 r. Jej twórcą jest Adam Didur. Scena mieści się w neoklasycystycznym, zabytkowym gmachu dawnego teatru miejskiego z przełomu XIX i XX w. Dorobek bytomskiej opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W obecnym repertuarze znajduje się ok. 30 tytułów.

W czwartek Opera Śląska otrzymała tytuł "Modernizacja Roku 2016" w kategorii kultura za iluminację elewacji zabytkowego budynku. Jak informowała instytucja, oświetlenie jest energooszczędne i dynamiczne. "Najwyższej jakości oprawy LED zamontowano zarówno na elewacji budynku, w ziemi przy gmachu, jak i na nowych słupach oświetleniowych wzdłuż ulicy Moniuszki. Zaprojektowano 6 scen świetlnych, które pozwalają na różnorodny zakres oświetlenia. Dzięki temu zabytkowy gmach Opery Śląskiej odzyskał swój dawny blask" - podano w komunikacie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji