Artykuły

Krzysztof Kumor nowym prezesem ZASPu

Nowym prezesem ZASPu został Krzysztof Kumor (na zdjęciu). Przeważającą liczbą głosów wybrali go delegaci na Nadzwyczajny Walny Zjazd ZASP.

Kumor był jedynym kandydatem na nowego prezesa ZASP. Głos oddało na niego 123 delegatów - ze 140 biorących udział w głosowaniu. Zastąpił na stanowisku prezesa ZASP Ignacego Gogolewskiego. Gogolewski został wybrany tylko na rok podczas ubiegłorocznego zjazdu delegatów - zgodnie z wprowadzonymi wówczas zmianami w statucie związku. Nowy prezes związku podkreślił, że do najważniejszych swoich zadań zalicza m.in. popieranie teatrów impresaryjnych, utrzymanie dotychczasowej liczby teatrów repertuarowych i dbanie o sprawy materialne członków ZASP. Zobowiązał się również do dbania o dobre funkcjonowanie Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, który jest własnością ZASP.

- Chcę także podkreślić, że nasze stowarzyszenie powinno pozostać apolityczne. Działać dla idei, a nie ideologii - powiedział.

Krzysztof Kumor (ur. 1940) jest absolwentem krakowskiej PWST. Był aktorem m.in. Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Polskiego w Warszawie, gdzie gra do dziś. Kumora można było zobaczyć w filmach i serialach, m.in. w "07 Zgłoś się", "Dekalogu 2", "Tacie", "Tygodniu z życia mężczyzny".

Obecnie artystę można zobaczyć w roli księdza w "Kordianie" w reżyserii Pawła Passiniego na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

Tegoroczny - 49. Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów ZASP trwał tylko jeden dzień. Spotkanie otworzył ustępujący prezes Ignacy Gogolewski. Przypomniał, że w tydzień po zakończeniu ubiegłorocznego zjazdu Polska żegnała Jana Pawła II. Delegaci uczcili minutą ciszy Jego pamięć, przypomniano też zmarłych

ostatnio członków ZASP, m.in. Hankę Bielicką i Krzysztofa Kołbasiuka.

Pięciu artystów-członków ZASP zostało odznaczonych w czwartek przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego medalami Gloria Artis, przyznawanymi za zasługi dla polskiej kultury. Wyróżnieni nimi zostali: Katarzyna Łaniewska, Irena Jezierska, Roman Kruczkowski, Ryszard Zaorski i Władysław Owczarzak.

Ujazdowski podkreślił, że będzie traktował ZASP "jako instytucję, z którą należy rozmawiać i kształtować polską politykę kulturalną". - Nie zostajecie pozostawieni sami sobie. Świat kultury będzie wspierany silnym mecenatem państwa i chroniony przed procesem komercjalizacji - zapewnił minister.

W zjeździe uczestniczyło ok. 180 delegatów z całego kraju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji