Artykuły

Wrocław. Finał poszukiwań dyrektora Teatru Polskiego?

Dziś [13 kwietnia] prawdopodobnie poznamy nazwisko nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Koniec poszukiwań zapowiedział Andrzej Pawluszek z zarządu województwa dolnośląskiego.

Zabiegi urzędników o ściągnięcie do Wrocławia artysty ze znanym nazwiskiem trwały trzy miesiące. Pod koniec stycznia ogłoszono, że kontrakt dotychczasowego dyrektora Bogdana Toszy nie zostanie przedłużony i w czerwcu zwolni on dyrektorski fotel. Urząd Marszałkowski nadzorujący teatr zrezygnował z ogłoszenia konkursu.

Andrzej Pawluszek: - Chcieliśmy wskazać osobę, która mogłaby zagwarantować, że o największej dolnośląskiej scenie znów będzie głośno. Konkurs nie zapewnia wyboru wśród takich kandydatów.

W spekulacjach przewijały się nazwiska uznanych reżyserów teatralnych: Piotra Cieplaka, Anny Augustynowicz, Agnieszki Glińskiej, Pawła Miśkiewicza oraz krytyków i dziennikarzy zajmujących się teatrem - Jacka Sieradzkiego i Krzysztofa Mieszkowskiego. Urzędnicy sondowali wśród nich, jakie mieliby pomysły na poprowadzenie Teatru Polskiego.

Kilka dni temu marszałek województwa Paweł Wróblewski zaproponował dyrekcję wrocławskiej sceny Andrzejowi Sewerynowi. Aktor paryskiej Comedie Francaise nie skorzystał z oferty z powodu wcześniej przyjętych zobowiązań we Francji.

Andrzej Pawluszek jeszcze w tym tygodniu prowadził rozmowy z kolejnymi kandydatami. - Musimy jak najszybciej zakończyć poszukiwania - podkreślał.

Czas nagli, bo w teatrach w całej Polsce planowany jest właśnie kolejny sezon i możliwość manewrów gwałtownie się kurczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji